şükela:  tümü | bugün
557 entry daha
  • istanbul'un güzide üniversitelerinden birinde araştırma görevlisi olan arkadaşımın doktora tez savunması olduğu gün, jürideki hocalardan biri, kendisi 2 gün öncesinden aranarak yer ve saat teyit edilmiş olmasına rağmen 1 saat gecikiyor. zor bela geldiğindeyse ilk olarak tezin ilk sayfasına ilişik olması gereken ve "davetiye" niyeliği taşıyan evrağın eksikliğinden yakınıyor. arkadaşımsa söz konusu evrağı haftalar öncesinden kendisine verdiğini ve orada da bir kopyasının bulunması gerektiğini söylüyor.
    hoca bu kez de tezle ilgili olumsuz ama alakasız bir eleştiri yapıyor. arkadaşım da "hocam, ben o konuyu çalışmadım ki" diyor şaşkınlıkla. neyse ki soğukkanlı davranıp durumdaki garipliği farkediyor ve hocanın önündeki tezin kapağına bakıyor. anlaşılıyor ki adam geç gelmekle kalmayıp arkadaşımınkinin yerine başka birinin tezini kapıp gelmiş. ortada tez bile yok anlayacağınız!
    işin en acı kısmı da, tüm bunlarla birlikte, arkadaşımın aylarca götünden kan gelerek, binbir emekle yazdığı tezi hocanın daha önce hiç okumamış olduğunu anlamak.

    ve bu adam arkadaşımın doktora yaptığı bölümün başkanı!

    türk tipi akademisyen tam olarak budur, dağılabiliriz.
760 entry daha