şükela:  tümü | bugün
114 entry daha
 • müzik marketlerde satılan türkçe plakların neredeyse çoğu dijitalden çekimdir.(d&r vs. yerlerde bulunan 50 liralık cem karaca, barış manço vs.) bu 50 liralık plaklardan hayır beklenmemelidir. (ebru gündeş, teoman vs. bunlardan da pek ümit beklemeyin)

  çoğu eski yabancı grubun yeni plakları orijinalden kopyadır. adamlar analog kopyaları saklıyor, inanılmaz arşiv yapıyorlar. bizimkiler geleceği görememiş. kıymet bilememiş.

  barış manço, cem karaca türküolanın çıkardığı sıfır plaklar da orijinalden kopyadır. bu plaklar mağazalarda bulunmuyor. yabancı sitelerden, gittigidiyordan temin edebilirsiniz. (fiyatları yüksek olabiliyor, 150 liraya kadar çıkabiliyor)

  bir de shadoks olayı var, bunlar da nadir plakları, cdleri sınırlı sayıda basıyor ve sitesinden satıyorlar(hardal, mazhar ve fuat, bunalımlar, fikret kızılok vs)

  sık sık takip etmek lazım piyasayı, ve facebookta bulabildiğiniz kadar plak grubuna üye olun. yeni çıkacak plaklar hakkında bilginiz olacaktır.

  rainbow45 record denen oluşum var bir de. bu arkadaşların bastıkları plaklar da çok iyidir. (bülent ortaçgil, yavuz çetin vb) gerçekten saygıyı hak ediyorlar ve işini özenle yapan bir şirket.

  50 liraya sıfır müzeyyen senar plağı alınmaz. o para da nereye, kime gidiyor belli değil. gerçek, iyi bir müzeyyen senar albümü yüzlerce liradır. bunlar da internette, ve sahaflarda satılmakta. ya da akrabanızın çatısında yatmakta.

  (bkz: yeni basım türkçe plaklardaki üçkağıtçılık)

  plak satışları spotify ve youtube’un toplam gelirini geride bıraktı
61 entry daha