şükela:  tümü | bugün
16 entry daha
  • francesco 12. yüzyılda yaşadığı bilinen bir kişiliktir. daha sonra ona aziz unvanı verilir. çok zengin bir kumaş tüccarının oğlu aslında. babası fransızlarla ticaret yaptığı için oğluna “küçük fransız” anlamına gelen francesco ismini vermiştir. siena’yla olan savaşa katılır ve bir yıl kadar esir düşer. tabi esir düşünce düşünmeye vakti de olur. esaretten kurtulup assisi’ye döndüğünde değişik bir karakterdedir artık.

    döndüğünde rüyasında isa’yı görür ve isa ona “senin yolun, benim yolumdur” der. bunun üzerine din yoluna girmeye karar verir. isa’nın yaşantısının sadeliğini savunur ve git gide sade bir yaşam sürmeye başlar. bütün parasını bir kiliseye bağışlar. bundan dolayı da babasıyla arası bir hayli açılır. sonunda da isa’nın sahip olduğu yaralar* bünyesinde oluşur. ardından da diğer âleme geçer.

    franceso'yu en çok resmeden sanatçılardan biri giotto di bondone'dir. giotto, francesco’nun hayatını kitaplardan okuyarak öğrenir. çünkü önünde francesco’nun hayatını nasıl resmedeceğine dair bir şablon yoktur. bunun için san bonaventura adlı din adamının yazdığı legende major isimli kitaptan faydalanmış. francesco'yla ilgili yaptığı resimler karşılıklı 16 panodan oluşur.
5 entry daha