şükela:  tümü | bugün sorunsallar (6)
13317 entry daha
  • (bkz: yandex trafik durumu) gibi trafikteki yoğunluğunu bildiren hizmetlerin bu verileri anlık olarak nasıl topladığı bilgisi.

    herkesin aklına genelde uydudan alınan görüntüler, meydanlara yerleştirilmiş kameralar, kullanıcıların yol durumu hakkındaki geri bildirimleri gibi ve aklıma daha gelmeyen bir çok zorlama yöntem geliyor. aslında çok daha basit ve verimli bir yöntem ile bu iş hallediliyor. telefon sinyalleri.

    evet. örneğin yandex bu konuda turkcell ile anlaşmalı çalışmakta. cihazınızdan baz istasyonlarına gönderdiğiniz sinyaller ile o yolun yoğunluğu ölçülüyor. bu işlem için ise kullandığınız hatın hangi operatöre ait olduğunun hiç bir önemi yok. sonuçta siz avea veya vodafone da kullansanız cihazınız turkcell istasyonlarına red cevabı yediği bir istek atıyor ve turkcell de bunu ölçüme katıp yol durumunu analiz etmesi için veriyi yandex'e veriyor.

    edit: "uzaktan yakından alakası yok, telefon açılırken sim kart operatöre soruyor, ona göre sadece oraya sinyal gönderiyor. her seferinde diğer operatorlere de sinyal gönderseydi telefonun şarjı 2 saat giderdi" gibisinden işin gerçeğiyle uzaktan yakından alakası olmayan bir mesaj alınca edit yapayım dedim. telefonlar sinyalleri ışın gibi direkt olarak istasyonlara göndermez, dalgalar halinde sinyali yayar. kullandığı operatöre göre göndereceği sinyalin frekansını da ayarlar. bu sinyaller çevredeki tüm istasyonlar tarafından algılanır. operatörün bant genişliğine göre sinyalin işleme katılıp katılmayacağını telefonlar değil, bu aşamada baz istasyonları yapar. umarım bu noktayı açıklayabilmişimdir.
25174 entry daha
hesabın var mı? giriş yap