şükela:  tümü | bugün sorunsallar (6)
13543 entry daha
 • insan türünün ufkuyla alakalı bir konu olmamasına rağmen ilginç bir fenomen olduğu için:

  karıncaların ölüm çemberi

  önce şuna bi bakalım
  karınca hayvanı, özellikle de kısmen kör olan işçi ve asker karıncalar, standart ability olarak sağda solda gezindikleri tüm süreler boyunca arkalarında feromon izleri bırakır, aynı kolonideki diğer karıncalar da bu feromon izlerini takip ederek hem yuvalarını bulur hem de yiyecek kaynakları ve tehlikeli bölgeler gibi noktalara ulaşımı sağlar.

  bir çeşit iç navigasyon sistemi olan bu feromon takibinin detayı olarak da çok karıncanın üzerinden geçtiği feromon izleri yoğunlaşır, yoğun feromon daha çok karıncayı kendine çeker.

  fakat bu yeteneğin nadiren de olsa hata verdiği bir durum var. kolonisindeki tek bir karıncaya bile sonsuz güvenen karıncalar, yönünü kaybeden bir karıncanın izlerini takip etmeye başlıyor ve diğer karıncaların da eklenmesiyle bir sarmal halinde kendi etraflarında dönmeye başlıyorlar. bu takip öyle bir hal alıyor ki saatlerce bir çember halinde dönüp duran karıncalar yorgunluktan ölmeye başlıyorlar. çembere dahil olan (bazı durumlarda) binlerce karınca, hatta tüm koloni ölene kadar hemen önündeki karıncayı takip ediyor, bu ölüm çemberinden kurtulamıyor.

  bazı tırtıl türlerinde ve balıklarda da görülen bu fenomen, resmi olarak kanıtlanmamış olsa da şöyle bir iki vidyo ile belgelenmiş:
  https://youtu.be/prjhqcqigqc
  https://youtu.be/ma37cb10wmu

  beatbox yapan metalci'den gelen ekleme:
  https://youtu.be/3rup3eda0kw
22934 entry daha

hesabın var mı? giriş yap