şükela:  tümü | bugün
 • öncelikle aradım, mamafih kendisiyle ilgili bir başlık bulamadım.
  bu amca izmit depreminde evini, ailesini ve iş yerini kaybetmiş. kendisi 67 yaşında. şu an izmir'de mendil satarak hayatını sürdürüyor. bir otel odasında kalıyormuş. otele günlük 14 tl veriyormuş. günlük kazancının yarısını da kedilere harcıyormuş. şimdi şu videoyu izleyin:

  https://www.facebook.com/…i/videos/951904644908764/

  ara ek: paylaştığım videoda "ahmet amca'yı ziyaret etmek veya ona yardımcı olmak isteyenler, kendisini izmir alsancak'ta, cumhuriyet nevvar salih işgören mesleki ve teknik anadolu lisesi kapısı önünde bulabilirler." şeklinde bir cümle var. izmir'i bilmiyorum, ama amcaya sanırım buradan ulaşabilirsiniz.

  diğer yandan benim bu entry ile yaratmak istediğim farkındalık şu:

  1- izmir'de yaşayan insanlar bu amcamızı bulup ondan bol bol mendil alsınlar,
  2- imkanı olan bu amcayla irtibat kurup ona kedi maması yardımı yapsın. mümkünse düzenli. gelip kedilerini beslemesin, kedi mamalarını ona teslim etsin, o beslesin kedilerini.
  3- imkanları çok geniş olan biri, mümkünse sahip olduğu evlerden birini yaşamı boyunca kalması için tahsis etsin bu amcaya. büyük sevaba girer. hem duasını alır, hem de öyle çok bir şey kaybetmez. 1+0 olur, gecekondu olur, yazlık olur, bir ev odası olur, bilemem.
  4- oteli vs. i olan biri varsa, belki otelinde ücretsiz olarak bu amcaya kalıcı bir oda vermek isteyebilir. amca ya bunun karşılığında otelinde maaşlı bir vazife de teklif edebilir.
  5- imkanı olan yazlığına, ya da sitesine bu amcayı bekçi, bahçıvan vs. şeklinde iş teklifinde bulunabilir. bir çok insan biliyorum, yazlıklarına bakmaları için bekçilerle çalışıyorlar, onlara yazlıklarının bahçelerinde küçük bir ev tahsis ediyorlar. bekçi hem orada yaşıyor, hem de bahçeye vs. bakıyor. bu amca o bahçede kedi de besler. amca böyle bir teklife nasıl bakar bilmiyorum.
  6- bu mesajı ya da ilgili videoyu paylaşarak yayarsanız, üstte yazdıklarım sayesinde güzel yürekli bir amcamız, belki de ahir ömründe mutlu olur. yaşadıkları sıkıntılar sarılır.

  katkı sağlamak isteyenler olursa mesajımı editler, ek yapabilirim.

  son söz: hayvan seven, gözü yaşlı, kalbi yumuşak bir insandan kolay kolay kimseye zarar gelmez. böyle insanlar başkalarına zarar vermek yerine kendilerine zarar vermeyi tercih ederler.

  edit: genelde çok olumlu tepkiler almasına rağmen sadece 1-2 arkadaş -ki genelin %5'ine falan tekabül ediyordur heralde- duyar kasıldığını falan söylemiş. insanlar açken kedilerin beslenmesinden vs. bahsetmiş. aslında benim burada kastettiğim şeyin kedilerle hiçbir alakası yok. ben de evinde kedi besleyen biriyim, ama burada mesele kedi meselesi değil. sadece hayatında çok acı tecrübeleri olan, ve belki ahir ömründe birilerinin yanında sığıntı gibi yaşayan ve edindiğim izlenime göre iyi kalpli biri olduğunu düşündüğüm bir insana yardım etmek meselesidir. ben izmir'de yaşamıyorum, o nedenle ciddi bir yardım organize edemem. ev alalım falan denmiş, belki bu yapılabilir. fakat ben bu paralı işlere bulaşmaktan imtina ederim. ama yine de izmir'de yaşayıp, gerekli izinleri alan biri olursa yardım kampanyası için buradan duyurumu yapar, sürecin şeffaf olması adına da elimden geleni yaparım. ama onun dışında, bu amcamıza yazılı bir taahhütle "ölene dek vakfedilecek" bir daire olursa hem bunu yapacak kişi dairesini elinde tutmuş olur, hem hayrını yapmış olur, hem de ahmet amcayı ölümüne kadar kira derdinden kurtarmış olur. bana bu daha kolay ve mantıklı geldi. bu başlığı açmaya iten şey de titreyen bri dudak ve ona eşlik eden gözyaşlarıydı. bunlar, hele de iyi kalpli birine ait olursa, benim zaafım olan konular. benim yaptığım da atla deve bir şey değil. sadece elimden geleni yaptım. elimden bu geldi. elinden daha fazlası gelecek olanlar varsa onların dikkatini çekmek istedim. biliyorum, yeryüzünde milyonlarca ve hatta milyarlarca yardıma ihtiyacı olan insan var. ama bunların hepsine yardım edemiyor olmamız, bunlardan birine yardım etmememizi motive edemez, meşru kılmaz. elinden hiç bir şey gelmeyen de, kalbinde ufak bir şefkat hissetsin, amcanın hikayesine gönül üzerinden ortak olsun. her şey para değil. bunu en iyi ahmet amca biliyordur belki. ama belki onun hayatını kolaylaştırmamız, hatta birilerinin kendisi hakkında güzel düşüncelerinin olduğunu bu başlık altında paylaşılan entrylerle kendisine hissettirebilmemiz bile bence güzel bir şey. yani diyeceğim o ki, elinden hiç bir şey gelmeyen, şu başlık altında ahmet amca'ya okuduğunda kendisini iyi hissettirebilecek bir şeyler yazabilir. onu tanıyanlar, uzaktan tanıyanlar ve sadece videosu üzerinden tanıyanlar. toplumumuzda güzel insan olmak en azından takdir edilerek ödüllendirilmeli. tıpkı öldürülen köpek için hüngür hüngür ağlayan adam gibi.
53 entry daha