şükela:  tümü | bugün
19 entry daha
 • ülkemizde 50 sene önce tasarlanmış monopoly, scrabble, risk ve tabu dışında örneklerinin pek bilinmediği oyun türü. halbuki dünyada son 15 senede (özellikle settlers of catan'ın başarısı sonrası) çok büyük ve ürün gamı inanılmaz geniş bir sektör haline gelmiştir. türkiye'de de özelikle son 2 senede bir anda ne olduysa hızla popülerleşmeye başladı. o yüzden allah akp'den razı... asfasdasfasdasa:)

  şaka bir yana bu oyunların en popülerlerini yazıp vatana millete biraz faydamız olsun istedim:

  (bkz: carcassonne)
  https://boardgamegeek.com/…oardgame/822/carcassonne

  ailece masaya oturup 40-45 dakikada, son derece basit kurallara sahip eğlenceli bir oyun oynamak istiyorsanız aradığınız oyun bu. hiç bir zaman eskimeyecek cinsten tekrar oynanabilirliği çok yüksek bu oyunda amacınız çektiğiniz ve üzerinde arazi/yol/şehir çizimleri olan karoları uyumlu olacak şekilde birleştirmek ve üzerine eşkıya/şovalye/keşiş/çiftçi koyarak tamamlanan yapılar üzerinden puan kazanmak.

  (bkz: puerto rico)
  https://boardgamegeek.com/…ardgame/3076/puerto-rico

  porto rico'da tarlalar ve binalar inşa ederek eski dünya ile ticaret hattı kurup para ve puan kazanma oyunu. satraçvari açılışları ve hamleleriyle rekabeti sonuna kadar hissettiren dünyanın en başarılı oyunlarından biri.

  (bkz: pandemic)
  https://boardgamegeek.com/boardgame/30549/pandemic

  dünya salgın hastalıklarla kıvranıyor. oyuncular beraber çalışarak dünya haritası üzerinde hızla yayılmakta olan salgınları durdurup tedavileri keşfetmek zorunda. bu o kadar kolay birşey değil, tam kazanacağınızı düşündüğünüz anda kaybetmenin şokunu yaşatan, en orijinal temalı oyunlardan biri.

  (bkz: agricola)
  masa üzerinde tarım simülasyonu. ağır strateji sevenler için yüksek profilli oyunlardan biri.

  (bkz: dominion)
  magic the gathering gibi para tuzağı kart oyunlarına karşı ilaç niteliği taşıyan bir oyun.

  (bkz: ticket to ride)
  amerika'yı demir ağlarla örme konulu demiryolu inşa etme oyunu. son derece basit bir mekaniği olduğu için yaş sınırı düşük ama buna rağmen yetişkinler için özellikle çok eğlenceli bir oyun.

  dikkatimi çeken ve gayet başarılı dizayn edildiğini düşündüğüm diğer oyunlar da:

  (bkz: stone age)
  (bkz: splendor)
  (bkz: lords of waterdeep)
  (bkz: 7 wonders)
  (bkz: patchwork)
  (bkz: caylus)
  (bkz: small world)
16 entry daha