şükela:  tümü | bugün
73 entry daha
 • le monde gazetesinin ile rtl radyosu ve lci haber kanalı ile ortaklaşa düzenleği bir yayının 17 ekim 2004 pazar günkü konuğu olmuş, buradaki soru ve cevapların bir kısmı 19 ekim salı tarihli le monde’da yayınlanmıştır. işte «ermeni soykırımı» hakkındaki soru ve cevap :

  - un des points d’achoppement entre l’europe et la turquie est celui de la reconnaissance du génocide arménien, en 1915-1917. contestez-vous qu’il y ait eu génocide ?

  - j’aimerais saisir cette occasion pour exprimer une douleur profonde pour les massacres d’arméniens qui ont eu lieu pendant la première guerre mondiale. il faut reconnaître ces souffrances et exprimer un très profond regret, sans oublier non plus les massacres de musulmans de l’autre côté. mais il faut dépasser ces mémoires historiques. sinon, on ne rend pas service à la paix. or l’idée forte de l’europe est justement qu’elle est une puissance de paix.

  - avrupa ve türkiye arasındaki hassas konulardan birisi de 1915-1917 ermeni soykırımının tanınması. soykırım olduğuna itiraz ediyor musunuz ?

  - bu firsatı birinci dünya savaşı sırasında meydana gelen ermeni katliamından duyulan derin acıyı ifade etmek için kullanmak isterim. bu acıları kabul etmek, pişmanlık ifade etmek gerekir, karşı taraftan da müslümanların katliamını unutmadan. ancak bu tarihi olayların anılarının ötesine geçmek gerekir. aksi halde barışa katkıda bulunulamaz. oysa avrupa’nın temel fikirlerinden birisi de barıştan yana bir güç kurmaktır.

  ayrıca (bkz: aydın ayaydın /#6131392)
284 entry daha