şükela:  tümü | bugün
54 entry daha
 • gösteri için kullanılanları içimi kan ağlatan..
  pek bir isterdim onlarla yüzmeyi.. geçenlerde bir yunus gösterisi izlemek durumunda bırakıldım ve vazgeçtim..
  herşeyi kendi çıkarları için kullanan insanlar, doğaya, diğer yaratıklara yalnızca kendi için yaratılmış muamelesi yapan, kullanan, sömüren insanlar yeniden midemi bulandırdı..
  şartlanma yoluyla öğretilen her figürü, hareketi itaatle yerine getiren yunuslar..
  çünkü karşılığında doyacak, midesine bir balık daha girecek..
  kıç kadar havuzda hapsedilecek ve insanları eğlendirecek.. karşılığında karnı doyacak.. sanki mecburiyeti varmış gibi.. sanki kendi kendine doyamazmış, avlanamazmış gibi denizlerde.. sanki para kazanmak zorundaymış gibi..
  evet para kazandırmak zorunda.. doymak için.. mecbur bırakıldığı için.. belki de farkında bile değildir.. belki de mutludur.. yüzünde hep o gülümser ifade var ya.. bakan mutlu der zaten yunuslara.. ifadesi öyle yaratılmış.. biliyor muyuz peki mutlu olduğunu? denizden alınıp havuza kitlenmiş bir canlı mutlu olabilir mi peki?
  havuz ortamında doğan farkı bilemez evet.. gerçeği orası olmuştur.. hayat budur.. hoplayıp zıplayıp, çemberin ortasında başarıyla atlayacaksın, karnın doyacak.. 2 yunus.. her talimatı yerine getirir getirmez kafasını eğitmenine doğru uzatan, balığını bekleyen 2 yunus.. ne de eğleniyor insanlar.. yunuslar gülüyor.. mutlular..
  görevlilerden birine, ''benim içim kaldırmıyor bunu'' diyorum.. yazık bu hayvanlara.. ''niye ki'' diyor? ''niye ki''mi?
  e kapatmışsınız havuza.. bu hayvan deniz ister, okyanus ister, oyununu orada oynamak ister..
  e diyor bak karnı doyuyor.. e diyorum, o karnını zaten doyurabilir, sana muhtaç değil ki.. ona mı sordun kapatıyorsun buraya? gülüyor.. para kazanıyor işte diyor.. bakıyorum adama.. bakıyorum.. çekiliyorum yanından..
  yunus para mı kazanıyor? yunusun para kazanması mı gerekiyor? yunus insanların şaklabanı olmak için mi yaratılmış? ahah..benimki de soru yani!.. herşey insanların kulu kölesi olmak için yaratılmış şu bizim insan türüne göre.. hiç! ne dion sen kızım yaaaa!
  orada olmak zorundayım, çekip gidemiyorum..oturuyorum.. izliyorum..
  kendi kendime çok hassassın diyorum.. belki de mutlulardır.. belki eğitmenleri çok sevgi gösteriyordur onlara, belki de çok iyilerdir.. ama onları izlemeye devam ettikçe bu düşüncelere tutunamıyorum.. kahkahalarla gülen insanları gördükçe daha da sinirim bozuluyor.. çocuklara ne denebilir? onlar haklı eğlenmekte.. benim aklım yetişkinlere ermiyor.. hayran olunur yunuslara seyrederken ama katıla katıla eğlenenleri anlayamıyorum..
  havuz suyunda yüzmek, gösteri yapmak, küçük küçük balıkları her başarılarında gıdım gıdım yemek zorunda bırakılan, doymak için eğlendirmekten başka şansı olmayan, kilometrelerce yolu kendi türüyle denizde kat etmenin zevki varken, bir kısır döngüde hayatını geçiren yunuslar.. bundan kazanç sağlayan insanlar.. pek çok moral bozucu insan türü bencilliğinden bir hikaye daha..
  gösteri bitiyor.. ama yunusların işi biter mi? şimdi de sahipleri daha da çok para kazansın diye insanlarla yüzecek ve poz verecekler.. giriyor havuza biri.. yüzgecinden tutuyor, komutla bir tur atıyor yunus.. çıkış noktasına döner dönmez, eğitmenine kafayı uzatıyor.. hop.. bir balık daha.. bir kişi daha.. bir balık daha..
  bitmiyor kişiler.. her yenisiyle yeni bir tur ve bir fotoğraf.. poz veriyor yunus.. sonra balık yiyecek.. karnı doyacak biraz daha..

  hep isterdim ben yunuslarla yüzmek.. vazgeçtim.. imkan vardı ama gidip dokunamadım bile..
  bir yük de ben olmak istemedim.. her yeni insan bir yüktü o canım yunusa.. bir an önce balığına kavuşturan bir yük.. bir gün bir yerde belki.. ama bir gösteride değil.. izledim yalnızca.. midemi sıktım.. bitsin diye bekledim..
  insanlara baktım.. eğleniyorlardı.. yunus yalnızca onlar için vardı..
182 entry daha