şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
14 entry daha
 • hpv yani human papilloma virüs / insan papillom virüsü, cinsel olarak aktif kişilerin hayatlarının bir noktasında mutlaka karşılaşacağı düşünülen ve bu sebeple en yaygın olarak kabul edilen, cinsel yolla bulaşan ve daha az önemli olarak siğillere, kronik ve ciddi olarak ise rahim ağzı kanseri ve anal kansere sebep olabilen bir virüstür.

  pek çok farklı türü bulunmaktadır, bunlardan 4 ve 6 sıklıkla siğillere sebep olurken, 16 ve 18 kadınlar için en öldürücü kanserlerden biri olan serviks kanserine sebep olmaktadır.

  deri temasıyla bulaşabildiği için prezervatif yeterli koruyuculuğu sağlamamaktadır, korunmalı vajinal veya anal ilişki ile bulaşabilir fakat prezervatif kullanımı bulaş riskini önemli oranda azaltmaktadır. oral ilişki sonucu ise orofarinks kanserine sebep olabilir, fakat bunun görülme sıklığı nispeten düşüktür.

  bulaştıktan sonra yıllarca herhangi bir semptom vermeyebilirsiniz, vücudunuzun zayıfladığı bir anda kendini gösterebilir.

  en faydalı yaklaşım, henüz cinsel aktiviteleri olmayan, ortaokul çağındaki çocuklara aşısının yapılmasıdır. böylece komplikasyonlar oluşmadan problemin önüne geçmiş olabiliriz.

  erkeklerde genellikle sessiz taşıyıcılık görülmektedir, yani virüs vücutta olsa da herhangi bir belirti vermemektedir. fakat bu taşıyıcı kişiler yine de partnerlerine virüsü bulaştırabilirler ve onlarda hastalıklar görülebilir. erkeklerde de anal kanser ve orofarinks kanseri görülebilir.

  eğer genital bölgenizde siğil olduğunu farkettiyseniz, mutlaka bir doktora görülmelisiniz. siğil yapan hpv tipleri kanser yapmıyor, fakat aynı anda birden fazla hpv tipini taşıyor olabilirsiniz.

  cryoterapi adı verilen bir soğuk tedavisi ile siğilleri yok edebiliyoruz, çoğalmalarını önlemiş oluyoruz.

  ayrıca siğil ile gelen kadınlara, olası bir rahim ağzı kanserini erken farketmek adına, pap smear dediğimiz bir test uyguluyoruz. böylece rahim ağızlarındaki değişiklikleri takip edebiliyoruz.

  özetlemek gerekirse;

  * ortaokul çağında çocuklarınıza hpv aşısını yaptırın.
  * küçükken aşı olmamışsanız bile, doktora gidip test yaptırabilir, aşılarınızı olabilirsiniz.
  * cinsel ilişkileriniz sırasında mutlaka korunun.
  * cinsel geçmişi hakkında yeteri kadar bilgi sahibi olmadığınız insanlarla seks yapmaktan kaçının.
214 entry daha