şükela:  tümü | bugün soru sor
1 entry daha
 • - validation sitelerinin linkleri elinizin altında olsun, mümkünse bu işlem için hazırlanan programları kullanın.

  - resimleri mutlaka, ama mutlaka optimize edin (ki haberturk sitesindeki bir zamanlar olduğu gibi bir banner 750 k tutmasın).

  - table bazlı bir yerleştirmeden kaçının* ve yerine span-bazlı, css'i hakkıyla kullanan bir site tasarlayın.

  - kimse kullanmaz diye diğer browser'ları ihmal etmeyin. özellikle netscape/firefox, opera sık kullanılan iki browser'dır. macintosh'ların türkçe karakterlerde sorunlu olduğunu unutmayın. en güzeli her platform/browser için ayrı bir css yaparak gerekli düzeltmeleri bunlar üzerinde gerçekleştirin.

  - her siteyi müşteriden daha yüksek para alacam diye flash ile yapmayın. hatta mümkünse flash'ı sayfa içlerinde sadece birtakım görsel unsurlarda kullanın. html ve 'javascript'in yapabildiği şeyleri (formlar, form kontrolleri) flash yerine javascript'de yapmaya gayret edin.

  - sitenizde mümkünse müzik kullanmayın; loop müzikler kısa sürede sıkıcılaşacak, midi müzikler de siteyi banallaştıracaktır.

  - tasarımda yenilikleri takip edin ve sitenize yansıtın; yüzlerce kez yapılan bir site yapısını da 101. kez sizin yapmanız gerekmez. yenilikç olun, farklı fikirler, sunum biçimleri düşünün, geliştirin.

  - siteye koyacağınız bilgiyi bir süzgeçten geçirin ve en az halde ne kalabilirse onu yayınlayın; hiçbir izleyici onlarca sayfa okumak istemez. o kişiyle konuştuğunuzu düşünün, saatlerce birşeyler anlatan birisi mi ilgi çekicidir, yoksa demek istediğini kısa ve net bir şekilde ifade eden mi?

  - tasarımda görsellik her zaman ön planda olsun, zira ambalaj satan unsurudur, işlev sürekli kullanımı sağlayan...

  - site içeriğini düzgün bir şekilde planlayın ve enformasyon düzenini* yazılı/çizili olarak göz önünde tutun.

  - her izleyicinize önem verin ve onlara bir insan gibi davranın.onlar sitenizin istatistiklerini süsleyen rakamlar değil, fikirleri ve yorumları olan birer insandır.

  - sitenin birincil, ikincil ve yan amaçlarını net olarak belirleyin. bu site ile ne elde etmek istiyorsunuz, bunu gerçekçi bir gözle değerlendirin ve amaçlarınızı buna göre düzenleyin.

  - fiyatlandırmada mümkün mertebe, benzer işlere göre bir rakam belirleyin. müşteriniz, işi teslim ettiğinizden kısa bir süre sonra* kazıklandığını öğrenmek istemez. kendinize verdiğiniz rakam ne çok uçuk, ne de piyasayı aşağı çeker cinsten olmasın.

  - karşılığında para aldığınız profesyonel bir iş yapıyorsanız bunun hakkını verin ve işi 10 dakikada kurulabilen onlarca opensource paketlerle geliştirmemeye çalışın. opensource, amaca yönelik çözümden ziyade genel bir yapıda tasarlandığından çok klişe araçlar içerir ve müşteriniz bu alanda bilgi sahibi oldukça aslında sizin yaptığınız işin beleşe kullanılan bir yazılım olduğunu fark edecektir.
4 entry daha