şükela:  tümü | bugün
 • 18 yaşında başladığı fotoğrafçılık mesleğini 50 yıldan daha uzun bir süre yerine getirmiş dönemin atatürk fotoğrafçılarından biridir.
  en fazla 60 küsur asa'lık filmler ayaklı fotoğraf makinelerinin olduğu özellikle de hava bulutlu ise fotoğrafın nasıl çıkacağının kesinlikle kestirilemediği(1948-1952) koşullarda "yoku var etme" peşinde
  faik şenol, faruk fenik, müeddep erkmen ile basın fotoadlı ajansı kurdu.
  1973 yılında emekli oldu ve gazeteciler cemiyeti tarafından verilen burhan felek hizmet ödülü'nü aldı. basın şeref kartı sahibi olan giz'in arşivi ilk olarak; atatürk'ün ölümünün birinci yılında cumhuriyet gazetesi tarafından basılan bir albümde yayımlandı.
  1992 yılında çağdaş yayıncılık ve galeri alfa tarafından beyoğlu 1930 albümü yayımlandı. meslek yaşamı boyunca atatürk'ün fotoğraflarından oluşan arşivi artık birçok türk genci tarafından ezbere bilinmektedir. ki bunlardan en meşhuru da atatürk'ün ankara'ya giderken ay yıldızlı tren camının ardından ayakta dışarıda kendisini uğurlayanlara baktığı portresidir.
  giz'in atatürk fotoğraflarından oluşan zengin arşivinin yanı sıra cumhuriyetin ilk dönemlerine ait kent yaşamını yansıtan kareleri de vardır. bu karelerin büyük bir kısmı son olarak yapı kredi kültür merkezi sermet çifter salonu'nda sergilenmekte..
  (bkz: "sefirden sefile" yapı kredi selahattin giz koleksiyonu)
3 entry daha