şükela:  tümü | bugün
103 entry daha
 • acısıyla tatlısıyla 6 ay zaman geçirdiğim kuzey italya kenti. öncelikle en sıkıntılı mevzunun dil ve ev bulma konusu olduğunu belirtmek isterim. italyanca bilmeden buraya uzun soluklu geleceklere en önemli tavsiyem; gelmeden önce bir dil kursuna yazılıp en azından gündelik phraseleri öğrenmeleri gerektiğidir. çünkü burada yaşayanlar genelde ingilizce bilmiyor, bilenler de tarzanca konuşuyor, aksi takdirde şehir insanı yalnızlaştırıyor. böylesine mükemmel bir şehirde yalnız olmak, sağda solda yalnız görünmek bildiğin eziklik imgesi, çünkü bologna'da yalnız insan görmezsiniz, herkesin içine dahil olduğu, balotta dedikleri sosyal çetecikler var. balotta'lar liseden başlayıp devam eden bir tür sosyal döngü. bizdeki tayfa gibi birşey... italyanlar sosyal yaşamlarına ve kültürlerine çok düşkünler, sürü halinde eğlenip sürü halinde sokaklarda gezmeye bayılırlar..

  bologna'da ev bulmak çok zor! buraya uzun süreli gelmenin en sıkıcı taraflarından biri de budur.. çünkü eğer üçüncü dünyadan geliyorsanız ve lanet bir ortadoğuluysanız doğal olarak insanlarda bir önyargı oluşuyor. ilk geldiğinizde muhtemelen 10-15 gün oda aramakla geçicek! buraya gelen herkesin bu konuda benzer bir hikayesi var. kızlar erkeklere göre daha kolay, daha konforlu evler bulabiliyor, ancak erkek ve ortadoğulu olmak ev bulmak açısından bu durumu zorlaştırabiliyor. ev bulma arayışı genelde facebook üzerinden gerçekleşiyor. bir sürü ilan sayfası var. oralardan tiplerle iletişime geçebilirsiniz. bologna'da oda tutarken yapacağınız kontrata dikkat edin. genelde iki depozito isterler ve evden çıkarken de odaya birini bulmanızı isterler, aksi takdirde depozitonuz yanacaktır. depozitosunu kaptıran insan hikayelerini bolca dinleyeceksiniz..

  pizza yemek için due torri'nin dibindeki pizzacıyı tavsiye ederim. dilim şeklinde satılıyor pizzalar. bir dilim pizza çeşidine göre 2-4 euro bandında değişiyor. dilimler büyük ve doyurucu, ben bir dilimle doyuyorum açıkçası. ayrıca via marsala'da ritis pizza adında keşfettiğim muhteşem bir yer var. via petroni'nin sonundan sola saptıktan sonra azcık ileride, adını şimdi hatırlayamadığım, napolitan pizza yapan bir yer daha var, orayı da gidenlere mutlaka tavsiye ederim, ancak burada masa için ayrıca ödeme yapmanız gerekebilir. benim tavsiyem pizzayı alıp sokakta bir yer bulup yemek..

  italya denildiğinde akıllarda oluşan en önemli imgelerden biri de bisiklet... bisiklet olmadan bologna'da yaşayamazsınız! muhakkak varır varmaz bir bisiklet edinin.. via zamboni'de genelde moroccolu tipler 15-20 euro karşılığında çalıntı bisikletler satıyor.. genelde herkes oradan gideriyor bisiklet ihtiyacını, sonra sprey boyayla boyuyorlar.. facebook üzerinden de bisikletini satan tipler oluyor, ama genelde pahalı ve onlar da çalıntı! açıkçası ikinci el bisiklet bulmak zor, bisikletçiler satmıyor, satsa bile bayağı pahalı oluyor..

  eğlenilecek mekan olarak pratello'yu öneririm herkese. clup tadında yerler genellikle centro starico'nun dışında.. ama hem demlenip hem de insanlarla sohbet edeyim derseniz pratello en güzeli.. sahici, sıcak kanlı insanlarla tanışabileceğiniz en güzel mekanlar burada. tarcaban, barazzo harika mekanlar. ayrıca bakkaldan 1,5 euroya bira alıp sokakta da içebilirsiniz. ayrıca işgal evleri (occupatzione) eğlence için harika yerler. ortam güzel, herşey ucuz ve kaliteli müziğe erişmek çok kolay. uyuşturucu müptelaları falan daha çok buralarda takılıyor. iphone ekranı üzerinde kokain çeken tipler görürseniz şaşırmayın.. xm24 bologna, lapas benim bildiğim mekanlar. her çarşamba labas'da organik ürünler satılır, gelenler yere çöküp şarap ve marijuana eşliğinde sohbet ederler. herkesin dahil olduğu sohbet halkaları var, ortalıkta yalnız gezinen insan göremezsiniz! ayrıca via zamboni'de piazza verdi'de durmadan etkinlikler olur. genelde edebiyat fakültesini işgal edip techo partiler falan organize edilir. bunlar dışında dynamo, cortile cafe, spazio indue tarzı yerler takılmak için iyi mekanlar..

  bologna, kuzey italya'nın tam ortasında bir yerde, bu nedenle de birçok yere yakın. floransa, venedik, milano, verona tarzı yerlere bir iki saatlik tren yolculuğuyla erişim mümkün. hızlı trenler çok pahalı, herkese "regionale" denilen ucuz trenleri tercih etmelerini tavsiye ederim. yurtdışına gitmek isteyenler ryanair'den bir kaç ay öncesinden ucuza bilet alıp avrupa'yı da turlayabilirler.
  .
90 entry daha

hesabın var mı? giriş yap