şükela:  tümü | bugün
7 entry daha
 • yaşamının son anına kadar sovyetler birliğine ihanet etmeyip sadık kalan, son derece cesaretli, becerikli ve elbette ki komünist olan ajandır. ikinci dünya savaşının daha doğrusu boyun eğmeyen insanlığın büyük bir kahramanıdır.

  kendisi 19 yaşından beri komünist parti üyesidir. almanya'dan moskova'ya gidişiyle beraber sovyetler birliği için gazeteci kimliğiyle ajan olmaya karar verir. kendisi ekonomi eğitimi almıştır ve siyaset bilimcisi olarak mezun olmuştur.

  sonrası da çeşitli önemli görevlerde bulunmuştur. aslında irili ufaklı birçok görevi olmuştur. bunlardan, daha önemli olanlarına değinelim.

  1929'ların son aylarında nazi partisine girmesi ve soldan hiç kimseyle temas etmemesi talimatı verilir. rahat çalışabilmek için getreide zeitung isimli gazetede işe girmiştir.

  1930 yılında sorge şangay’a yani çin'e gider, buradaki amacı istihbarat sağlamak ve devrime yardım etmektir. resmi olarak alman gazetesi frankfurter zeitung muhabiridir. max clausen adlı diğer bir casusla temasa geçer. buradayken japon gazeteci hotsumi ozaki ile tanışır. japon gazeteci daha sonra sorge’un kurduğu şebekeye katılmayı kabul edecektir. çin’de çeşitli yerleri gezerek komünistlerle temasa geçer. 1932 aralık ayında moskova’ya çağrılır. buradaki kurmuş olduğu ilişkiler japonya'da çok fazla işine yarayacaktır.

  mayıs 1933’te sovyetler birliği, sorge’u japonya’da bir casus şebekesi kurmakla görevlendirir. görevi gizlemek için önce ramsay adıyla berlin’e gönderilir. burada eski ilişkilerini sağlamlaştıracak ve japonya’ya alman gazeteci kimliğiyle girecektir. berlin’de tekrar nazi partisine sık gitmeye başlar ve parti içinde yükselir.

  sorge 6 eylül 1933 tarihinde yokohama’ya gelir. yeraltındaki japonya komünist partisi veya tokyo’daki sovyetler birliği elçiliğiyle hiçbir koşulda temasa geçmemesi tembihlenir.

  kendisinin buradaki en büyük yardımcı japon komünist ajan hotsumi ozaki'dir. hotsumi vesilesiyle japonya başbakanından birçok gizli belgeye ulaşabilecekti.

  o sırada almanya’nın içerisinde istihbarat sağlamak çok zordur. sorge’dan almanya ile ilgili istihbaratı japonya üzerinden sağlaması istenir. resmi olarak nazi partisi üyesi olan sorge, tokyo’daki alman büyükelçiliğine girecek ve elçi eugen ott ile yakınlık sağlayacaktır. elçilikten önemli bilgiler sağlayacak hatta elçinin eşiyle de flört edecektir.

  sorge kızılorduya özellikle anti-komintern paktı ile ilgili değerli bilgiler sağlar. pearl harbor saldırısını önceden haber verir. 1941 yılında ise moskova’ya almanların sovyetlere saldıracağı tam tarihi verir.

  sorge kendisine ulaşan bilgileri alman elçiliğinde askeri ataşe yardımcısı olan yarbay friedrich von schol’dan alır. 14 eylül 1941 günü ise gönderdiği mesajda japonların aşağıdaki gelişmeler olmaksızın sovyetler birliğine saldırmayacağını bildirir:

  moskova ele geçirilir.
  kwantung ordusunun büyüklüğü sovyetler birliğinin sibirya’daki kuvvetlerinin üç katı olur.
  sibirya’da iç savaş çıkar.

  1941 yılının eylül ayının sonlarına doğru sorge, uzakdoğuda japonya’nın sovyetler birliğine saldırmayacağını bildirir. bu bilgi ışığında uzakdoğudaki sovyet birlikleri ana cepheye çekilebilmiştir. kwantung ordusunun varlığı yüzünden yine de çok sayıda sovyet birliği sınırda bulunmak durumundaydı. alman saldırılarının püskürtülmesi için bu bilgi çok değerli olmuştur. bu açıdan bakıldığında sorge’un şebekesi savaş sırasındaki en başarılı casusluk şebekesidir.

  sorge ve ekibini verdiği en önemli ikinci bilgi ise stalingrad ile ilgilidir. stalingrad savaşı modern tarihin en kanlı ve en büyük savaşlarından birisi sayılmaktadır. sorge moskova’ya gönderdiği mesajda almanlar eğer şehri ele geçirirse japonya’nın uzakdoğudan saldırıya geçeceğini bildirmiştir.
  savaş ilerledikçe sorge ve ekibi için mesajlarını iletmek çok daha tehlikeli hale gelmekteydi. ancak her şeye rağmen mesajlarına devam eder. ancak japonlar sovyetler birliği ile tek yönlü radyo sinyal trafiğine bakarak bir casus örgütünün varlığından şüphelenmeye başlarlar. japon gizli servisi ise istihabarat toplamaya başlamıştır. 14 ekim 1941 günü ozaki yakalanır ve sorguya alınır. sorge, gizli servisin ensesinde olduğu uyarılarını dikkate alır ve japon sevgilisiyle beraber ülkeyi terk etmeye karar verir. ancak 18 ekim 1941 günü tokyo’da yakalanır. ilk başta japonlar nazi partisi üyeliği ve almanya bağlarından ötürü sorge’un abwehr ajanı olduğunu düşünür. ancak abwehr böyle bir ajanlarının olmadığını söyleyince sorge ağır sorgulamaya alınır. işkence altındayken bile sovyetler birliği'yle ilgili tüm ilişki iddialarını yalanlar. sorge’un, japon savaş esirleriyle değiş tokuşu söz konusu olmamış çünkü sovyet hükümeti de onunla ilgili tüm bağlantı iddialarını yalanlamıştır.

  richard sorge japonlar tarafından 7 kasım 1944 günü yani ekim devrimi'nin 26. yıldönümü günü sabahleyin asılır.

  5 kasım 1964 tarihinde sorge sovyetler birliği kahramanı ilan edilir. 1964 yılındaki tokyo olimpiyatları sırasında sovyet sporcular richard sorge’un mezarını ziyaret etmişlerdir.
6 entry daha