şükela:  tümü | bugün
23 entry daha
  • bilindiği gibi abd, ikinci harbe dahil olduğu 42 yılından, sona erdiği 45 yılına dek milyonlarca kayıp verdi. bu durum, beraberinde ciddi bir nüfus azalmasını getirdi. savaşın ardından, üstün propaganda gücüne sahip abd tv ve radyoları, halkı çocuk yapma yönünde teşvik eden reklam ve propaganda filmleriyle donatıldı. tabii burada amaç, kuru kuru popülasyon arttırılmasına gidilmesi değildi, yeni jenerasyonun resmi ideolojinin benimsetilmesinde denek olarak kullanılmasıydı.

    baby boomerslar, ikinci harp ile soğuk savaş arasındaki dönemde yer alırlar. savaşın tüm olumsuz yönlerini ebeveynlerinden, ilk ağızdan duyma olanağı bulmuşlardır. bu nedenle de, savaş sonrası, aynı zulmü bir daha görmek istemeyen ülkelerin benimsediği proje ve doğrultularını harfiyen tatbik etmişlerdir. imparatorluk rejmine sahip ülke halklarında görüldüğü gibi biat kültürü baby boomerslarda olmasa da, resmi ideolojiye tam tamına bağlılık ve aşırı itaatkar bir dokuda olduklarını söylemek mümkündür.

    baby boomerslar ardlarından gelen soğuk savaşın çocukları x kuşağıyla birlikte, sonraki bebelerin kuşağı olan y ve z kuşaklarını siyaset dışı kalmak ve apolitiklikle suçlamışlardır. oysa benim paralel görüşleri benimsediğim yeni kuşak için siyaset, menfaat ve çıkar ilişkilerine odaklı şekillenen "kokuşmuş" bir kurumdur. gelenekçi siyaset anlayışı banal ve sömürüye açıktır. bu dokuyu taşıyan kurumlar, günümüz sosyal medya çocuklarını kapsamayadığı gibi, onları elde tutacak atılımlarda da dillerinden anlamamaları nedeniyle,başarı gösterememektedirler. artık yeni nesil, "siyaset sizin olsun, benim özelime karışmayın" mantığını gütmekte, siyasi katılımla, özel alanın dokunulmazlığı kavramını takas etmektedir.
100 entry daha

hesabın var mı? giriş yap