şükela:  tümü | bugün sorunsallar (6)
14359 entry daha
 • nba takımlarının isimlerinin hikayeleri.

  chicago bulls: nba’a 1966’da katılan chicago ekibi, şehrin “etin başkenti” olmasından yola çıkarak sahibi richard klein’in matador ya da toreador alternatifleri yerine oğlunun önerisiyle boğaları seçmiştir.

  los angeles lakers: daha önce minneapolis şehrinin temsilcisi olan lakers, bu şehrin lakabı “10.000 gölün diyarı”ndan yola çıkarak bu ismi almıştır. 1960’da los angeles’a taşınan takım, yeni şehrinde pek göl olmasa da ismini korumuştur.

  boston celtics: kuruluşu 1946 olan takım; whirlwinds, olympians, unicorns gibi alternatifler yerine basketbolun öncü takımlarından new york original celtics'ten esinlenerek boston şehrindeki irlandalı nüfusun da etkisiyle celtics ismini almıştır.

  cleveland cavaliers: 1970’de şehrin yerel gazetesinin düzenlediği isim yarışması sonucunda “ne olursa olsun korkusuzca savaşan ve teslim olmayan” ekibi temsilen şövalye anlamındaki kelime seçilmiştir.

  utah jazz: takıma daha önce ev sahipliği yapan “cazın başkenti” new orleans, 1974’de düzenlediği isim yarışmasında basketbol takımına bu ismi vermiştir. takımın renkleri de mardi grass ruhunu yansıtacak şekilde mor, altın sarısı ve yeşil olarak seçilmiştir. takım 1979’da cazla hiçbir alakası olmayan salt lake city’ye taşınsa da ismini korumuştur.

  san antonio spurs: eski ismi dallas chaparrals (meşhur road runner) olan takım, 1973’te san antonio’ya taşındığında vahşi batı ruhunu yansıtan bir isim arayışıyla mahmuz anlamına gelen yeni ismini seçmiştir.

  houston rockets: daha önce san diego’da yer alan takım, bölgede uzay endüstrisinin gelişimi sebebiyle bu ismi seçmiştir. 1971’de nasa uzay üssüne ev sahipliği yapan houston’a* taşındıklarında ismi korumaya karar vermişlerdir.

  detroit pistons: ilk olarak fort wayne şehrinde fred zollner tarafından kurulan takım, sahibinin fabrikasında üretilen piston ürünlerinden yola çıkarak bu ismi almıştır. takım 1957’de “motor city” detroit’e taşındığında, bu ismi korumak zor olmamıştır.

  kaynak
20169 entry daha