şükela:  tümü | bugün soru sor
18 entry daha
 • paylaşımların en güzeli sanıyorum.

  (özet geç diyecekler, okuyamam, içim şişer diyecekler, tatlı tatlı anlatım burada.)

  bunu yapabilmek için (türkök) türkiye kök hücre koordinasyon merkezi'nin veritabanında bilgilerinizin bulunması gerekiyor. bunun için yapacağınız tek şey kan örneği vermek. (bu konuda kızılay yetkilendirilmiş.) sizden herhangi bir kan testi yaptırdığınızda alınan miktarda kan alınacağından, hem kısa sürecek, hem de sağlığınızı etkilemeyecek. geçerken uğrayabilir, kan örneği verip, hayatınıza aynen devam edebilirsiniz.

  eğer 18-55 yaş arası, en az 50 kg ve sağlıklı iseniz kök hücre bağışlayabilirsiniz.

  bağışçı olmak istiyorsanız, bulunduğunuz yere en yakın kök hücre bağış noktasını bulmak için buradan buyrun.

  kan örneği verdikten sonra ne oluyor? kök hücre veritabanında bilgileriniz saklanıyor, veritabanı sayenizde gelişiyor. veritabanında ne kadar çok kayıt olursa, kök hücre nakline ihtiyacı olanlara uygun bağışçı bulunması ihtimali o kadar artıyor. şu an türkiye'de her bin kişiden sadece ikisi türkök veritabanında kayıtlı.

  kök hücre bağışıyla kemik iliği kanseri ve lenfoma başta olmak üzere bir çok hastalığa çare oluyorsunuz. bir hastayla eşleşme gerçekleştiğinde gayet acısız, ameliyatsız, sadece bir ilaç kullanarak ve biraz kan vererek bir insanın hayatını kurtarıyorsunuz.

  kök hücre naklinin ihtiyacı olan bir insana neler ifade ettiğini gizem çınar çok içten anlatmış.

  bağışçı olmak istiyorsanız kızılay tarafından hazırlanmış ayrıntılı ve gayet kolay anlaşılabilir bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

  türk hematoloji derneği'nin biraz daha kapsamlı açıklamalarına buradan ulaşabilirsiniz.
46 entry daha