şükela:  tümü | bugün
65 entry daha
 • her dövmecinin kendine göre bakım yöntemleri vardır.

  bazı dövmeciler ilk 5 gün krem sürmeyeceksin, sonra abanacaksın der. bazıları hiç kuru kalmayacak der vs vs.
  bugüne kadar yaptırdığım çoğu dövmede dövmecinin tavsiyesini uygulamaya çalıştım. saçma gelse de sorgulamadan onu uyguladım. sonra kendimce en sağlıklısını buldum.

  üç farklı krem kullandım bugüne kadar.

  en klasiği bepanthen zaten. her eczanede bulabileceğiniz nemlendirici krem. eğer siyah bi dövmeye sahipseniz, direkt bunu kullanabilirsiniz.
  ama eğer renkli bi dövme yaptırdıysanız, bepanthen yerine kullanabileceğiniz renkleri canlı tutacak iki krem markası var.
  biri sorry mom
  öteki de optimus

  normalde renksiz siyah dövmelerde de bepanthen'den daha iyi bi sonuç verir bu iki krem. ama eğer bulamıyorsanız bepanthen kesinlikle alternatif olarak iyidir. bepanthenin olayi hizli iyilestirmesi ama rengini azicik soldurmasi. vazelin de kullanabilirsiniz.

  renkli dövmelerde neden optimus veya sorry mom tercih edilmeli diyorum, onu da şöyle açıklayabilirim;
  bacağımdaki renkli dövmeyi yaptırdıktan sonra bakımını bepanthen ile yaptım. renkli kısımlarının solduğunu ve aktığını gördüm birkaç ay sonra. rötuşa gidip düzelttirdikten sonraki bakımını da sorry mom kremiyle yaptım. aradan aylar aylar geçti ve şu an ilk günkü canlılıkta renkleri var.

  bakım aşamalarına gelince.

  dövmeyi yaptırdıktan sonra dövmenin üstü streç filmle kapatılır. sakın streç filmle dövme arasına peçete koymasına izin vermeyin. dövmeye yapışabilir. dövme yapıldıktan 3 saat sonra streç film açılır. içme suyu ve antibakteriyel sabunla* yıkanır. ondan sonra krem bakımına girişilir. günde en fazla 7 defa kremlenir. kuru kalmaması için her 3 saatte bir sürmek yeterli. çok ince bi tabaka halinde dövmenin üzerinde durması yeterli. bu bakım 15 gün sürer. duş alınacaksa, dövmenin üzerine bol krem sürülür. üstü streç filmle kaplanır. duştan çıkıldıktan sonra üstündeki fazla krem temizlenir. yine ince bi tabaka halinde krem yenilenir. streç film 4 saatten fazla kalırsa bakteri oluşur. bu da enfeksiyona yol açabilir.

  2 hafta denize ve havuza girmek çok sağlıklı değil.

  eğer spor yapılıyorsa, dövmenin üzerine kıyafet gelmemeli. terledikten sonra dövmenin üzerindeki ter havluyla temizlenmemeli. kendi kendine kuruması beklenmeli. dövme güneş görecekse kesinlikle güneş kremi sürülmeli.

  15. günden sonra bepanthen plus'a başlanmalı. bu 3 hafta kadar devam etmeli.

  bu bahsettiğim yöntem bugüne kadar denediğim ve en başarılı olduğum yöntem oldu. dövmenize iyi bakın.
72 entry daha
hesabın var mı? giriş yap