şükela:  tümü | bugün soru sor
6 entry daha
 • ayrıntıda yatan şeytanı göremeyen insanların yüzeysel fikirler öne sürdüğü konu.

  alın size bir kaç fark. durumu olmayanlar okumasın, uzun. kim görecekse artık :)

  -akp tabanı daha çok kasaba esnafı kafasında adamlardır. eğitim düzeyleri düşük, okumuş olanların diplomaları torpilli, hatta akademisyenleri de kayırmacılık ürünü son derece sığ adamlardır. ciddi bir entelektüel kesim açıkları vardır. ihtiyaçları olan alanda dahi yeterliliğe değil, tanıdıklığa, hemşoculuğa bakarlar. ama yine de bir iş dar kafalarına göre yapılmazsa sinirlenir, müdahale ederler.
  -fetönün adamları ise daha eğitimli, daha donanımlıdırlar. fettoş beyinlerini yıkamasa aralarından bir baltaya sap olacak adamlar çıkabilir. ayrıca açıkları olan alanda akıllı adam devşirme konusunda da uyanık ve uzmandırlar, işi ehline bırakırlar.

  -akpliler basit düşünür. gözlerine çarpana dek o da bizim olsun, bu da bizim olsun, şuradan yolalım tarzı şark kurnazı kafasındadırlar.
  -fetöcüler için ise, gücün kaynaklarını ele geçirmek önceliklidir.

  -akplilerin takiyyeleri basittir, basmakalıptır, gündeliktir. herkesi kendileri gibi aptal sandıkları için takiyyeleri çok kolay anlaşılır.
  -fetöcülerin takiyyeleri ise konjonktüre uygundur. takiyye onlar için amaca ulaşmada günlük bir kullan at silah değil, mühim bir sanattır. gerekirse yıllarca bunu sürdürebilirler.

  -fetöcüler acımasızdır.
  -akplilerin ise daha çok tabandaki çomarları vahşidir. yani üst düzeyinde gözü dönmüş adam sayısı fetöde daha çoktur.

  -akpliler ekonomik alanda üreticiden çok rantçı ve yağmacıdırlar. birikim, sermaye, üretim, süreklilik gibi şeylere kafaları basmaz. kısa ve basit yoldan para kazanma, köşe dönme hevesindedirler. birbirlerine destek olmaları biraz sidik zoru iledir. aslında bu konuda bıraksalar, birbirlerinin kuyusunu kazarlar.
  -fetöcüler ekonomik planlarını çok düzgün kurarlar. süreklilik ve istikrar gözetirler. birbirlerine destek olurlar. piyasayı daha iyi takip eder, yatırımlarını daha iyi korur ve geliştirirler. yerel düşünmezler. global olmada daha başarılıdırlar.

  -akp teşkilatlanması tipik parti bazlıdır. parti binaları bir anda buhar olsa ne yapacaklarını şaşırırlar.
  -fetö teşkilatlanması ise hücre tipidir. izinin sürülmesi daha zordur. ama daha organize ve daha zor dağılır, daha disiplinli, yer altına çekilmesi daha kola bir yapılanmadır.

  -en mühimi de; fetöcüler ülkenin bölünmesinden yanadırlar. tam anlamı sevrcidirler.
  -akp ise ülke osmanlı gibi eyalet olsun, gerekirse yerinde saysın, ama balını pekmezini biz yiyelim derdindedirler.
78 entry daha