şükela:  tümü | bugün soru sor
218 entry daha
 • dün bitirdik.

  öncelikle küçük bir anımı anlatmak isterim. 2010 yılında askerliğimi erzincan'da yaparken gazinoya girdim, televizyonda bir dvd oynuyordu. 20 yaşındaki çocuklar da ilgiyle takip ediyordu, oturup izlemeye başladım. bir süre sonra anladım ki karate kid, jackie chan'li olan versiyonu. ister istemez aa karate kid dedim. yanımdaki oğlan evet abi dedi. yeni versiyonu ama dedim. eskisi mi var diye sordu. zira 1984 yılında çekilen efsane filmden 6-7 sene sonra doğmuş olan insanlar için eski versiyon pek birşey ifade etmiyordu.

  stranger things'in x files, twin peaks, stand by me gibi temalara sahip yapımlardan etkilendiği gerçeği-iddiası, bu yapımlarla tanışma gibi bir zorunluluğu olmayan insanları pek de etkilemiyor yani. kendimden örnek verecek olursam, twin peaks ve x files izlemedim, stranger things'i ise zevkle izledim. yani bu etkilenme, kopyalama işi biraz bulanık bir kavram, özellikle zaman içinde etkisi daha da önemsizleşebiliyor.

  --- spoiler ---

  bunu geçersek benim dizinin son bölümünden sonra aklıma gelen şeyi sözlükte kimsenin dillendirmemiş olması oldukça ilginç geldi: tüm sezon bir kanser tedavisi alegorisi. burdan şunu demek istemiyorum, aslında herşey çocukların kafasındaydı, frp oynarkenki hayallerini izledik, şöyle oldu böyle oldu değil demeye çalıştığım. enerji bakanlığının tesisi, küçük kasabaya ölüm getiren tesis. will byers buradaki faaliyetler sebebi ile kansere yakalanan çocuk. brenner'ın bahsettiği canavarın sadece o hafta aldığı 6 kişi kanser kurbanları. hopper'ın kızı da önceden kanserden ölmüş zaten. eleven will'in bağışıklık sistemi ve kanserle mücadele ederken devamlı yorgun düşüyor. ancak en son başarılı kemoterapi sonucunda olduğu gibi kanserle beraber o da yok oluyor. son sahnede will'in lavaboya gidip tekrar içinde hala bir parçası olduğunu göstermesi, o esnada da upside down'ın tekrar gelip gitmesi de aslında kanserli hücrelerin tam olarak yenilmemiş olduğunu ve her an geri dönebilecek olduğunu anımsatıyor.
  --- spoiler ---

  ikinci sezonu olacak mı, olursa nasıl bir kadro olacak tam takip etmedim ama takip etmekten keyif aldığım bir dizi oldu, umarım bu performansı devam eder.
1151 entry daha