şükela:  tümü | bugün
9 entry daha
 • çüşş...

  cz75 dediğin silah, ceska zbrojovka tarafından 1975'de imal edilmeye başlanan, 77'de seri üretime geçilen, konforsuz kabzanın revizyonu, kontrolsüz patlamaya neden olduğu için otomatik iğne kilidi eklenmesi, yuvarlak olan tetik korkuluğunun ön kısmının daha iyi tutuş için köşeli hale getirilmesi, tokmak horozun tombul ellerde yaraya neden olması nedeniyle, etrafı tesfiyelenmiş delikli horoza geçilmesi, güvenlik için horoza istinatlar eklenmesi gibi rafineleştirmelerle b serisine yükselen, adı asla "a" olmasa da "pre b" yada "a" denilen orjinal versiyon cz75'in de üretimine uzun süre devam edilen,

  asla suikast silahı olmayan,
  asla taarruz yada savunma maksadıyla üretilmeyen

  hasılı; 9x19 olarak 1974'de dizayn edilen, 75'de üretilen, 77'den itibaren seri üretimi haiz olan, 9x19'u müteakip 9x21 ve .40sw (10x22) mühimmatlara uyacak şekilde de üretimi yapılan, tamamı çelikten mamul yarı otomatik, tam boy hizmet sınıfı tabancadır.

  götünüzden element uydurmayın gençler. gidecek yer bulamayıp, burayı açıp, üstüne burada okuduklarına inananlar var aq. cz75 sadece 90'ların silahı falan da değildir. halen müsabakalarda bile modifiye versiyonları sorunsuzca kullanılan, namlu-sürgü kilidi erimediği müddetçe yüz binlerce atıma mukavemet gösterebilen, ağır ama dengeli, güvenli, ince hatlı bir silahtır. hali hazırda görevde bulunan binlerce polis memurunun beylik tabancasıdır. secret service tarafından kullanılmış, yerini sig sauer p226'ya devretmiştir. pek çok abd yerel polisi tarafından da uzun süre kullanılmış, kimi yerde beretta f92, kimi yerde glock, kimi yerde p226 ile ikame edilmiştir. browning high power'dan devraldığı koltuğunu şanla şerefle devretmiştir.

  ama suikast, saldırı, radarda görünmeyen, xrayde ghost olan, düşmana hissettirmeden saldıran falan yok böyle şeyler..

  editeyyoring:
  şimdi derhal kandilde mukim mahsum korkmaz it yuvasının kayıtlarına bakıp, infazlarda hangi model-marka tabancanın kullanıldığını araştırarak, buradan cz75'in suikast tabancası olup olmadığını anlayacağım. evet.. cehalet ne güzel lan...

  azıcık daha yazalım, belki bu şekilde götten sallamalar son bulur. göte de yazık neticede..

  cz75 tabancaları döneminin tipiği olan, aşırı güvenlikçi taktik anlayışına uygun olarak üretilmiş, horoz vuruşlu, sonraki versiyonlarında iğne emniyet bloğunu haiz, yarım boy kızak üzerinde çalışan, gerek çift hareketli gerekse tek hareketli tetik yolunun oldukça uzun olduğu, tek hareketli kullanımda tetik ön istinad yolunun uzun olduğu, tetik düşmesini müteakip tetiğin geri istinada ilerlediği yolun da uzun olduğu, bu itibarla taktik duble ve seri atışlarda atıcısını yoran, kas hafızası oluşumu esnasında epeyce mermi harcatan, üst kızak gerisinde bulunan çekme kertikleri son derece dar bir alanda yerleşik olduğu için her sürgü manipülasyonunda atıcıya ızdırap olan, çok fazlaca güvenlik kaygısı ile üretildiği için standart haliyle kullanımı çok da keyifli olmayan bir tabancadır.

  sırf bu aşırı güvenlikçi anlayışla üretilen silahlara uygun atıcı yetiştirebilmek için, israil tekniği (ısraeli shooting technique) ve isosceles duruşun yaratıldığını da belirtmek gerekir. hatta ve hatta bu ekolden yetişen ve eğitim alan korkut eken de, 90'larda ilk çekirdek kadro pöh mensuplarını bu israil atış tekniği ile ve cz75 pre b (a) ve cz75 b'lerle *yetiştirmiştir. temel mantık şudur; atıcı silahını atım yatağı boş olarak taşır, ikaz-işaretle birlikte atıcı klasik isosceles duruşa geçerken tabancayı kılıftan alır, göğüs hizasına kaldırır, silahı hafifçe yatırıp sürgü gerisindeki çekme kertiklerini parmaklarıyla yakalar, tabancayı ileri iterken, kertikleri tutan elini sabit tutarak silahın atım yatağını doldurur ve silahı şarj eder, silahı ileriye hedefe uzatır, tek hareketli tetiği çeker.. israil tekniği ile yetiştirilen ilk pöh mensuplarının, sürgü çekme kertiklerini sürekli şarj etmekten parmakları su toplayıp, ciddi yaralar oluşurdu. o yüzden o eski güruh halen daha tabanca ile atışı sevmez.

  cz75li israil tekniğinde bu ameliye standarttır. sonraki yıllarda aşırı güvenlikçi ekolden vazgeçilmiş, polimerlerin yaygınlaşması ile modern weawer duruşa geçilerek israil tekniği tamamen terkedilmiştir. şimdi olan ise tabancayı kılıftan çekip, hedefe doğrultup ateşlemektir. cz75 ise buna uygun bir silah değil.

  yani modern polimerlerin kombat atış üstünlüklerinin yanından yakınından bile geçemez. keza ağır ve taşıması zahmetlidir. nişangahları eski tip, 2 küçük nokta gez ve 1 küçük nokta arpacıktan oluşur. düşük profilli sürgüye rağmen, bu gez grubu taktik atışa uygun falan değildir. illaki değişim ister. şarjör gerdelleri fabrika çıkışında aşırı serttir, kolayca yerinden çıkmaz ancak çabuk aşınır, sık kullanımda bu defa şarjörün kendiliğinden yerinden çıkması sorununu yaratır. yani taktik atışta şarjör değişimi de kolay olan bir silah değildir. ha emniyet grubu dizayn harikasıdır ama ne gerek var, tartışılır..

  peki o beğenilmeyen polimerlerde durum nedir? dünyada bulunan tüm özel maksat birimleri o beğenilmeyen polimerleri kullanıyor, başkasına itibar etmiyorlar. steyr, caracal, hs-springfield, glock, walther, h&k, beretta, sig sauer vs vs tamamı polimerler üzerinde ve basitleştirilmiş emniyet sistemleri üzerinde çalışıyor. taşıması zahmetli, çalışmaları için ekstra çaba sarfedilen, dayanıklı olsun derken kazüistik olan çeliklere itibar eden yok.

  ha senin götün 30 sene evvelden geliyordur, aklın kandildeki infazlarda kalmıştır ayrı.. ki kandildeki itler ya beretta f92 klonu tarıq 9mm kullanırdı, ya bhp klonları.. infazları da masraf olmasın diye keleşle yaparlardı. tabanca mermisi teröristlerde bol bulunan bir şey değil.
15 entry daha