şükela:  tümü | bugün
7 entry daha
 • başlığına, arka kapak yazısına ve iş bankası tarafından yayımlanmış olmasına aldanarak satın aldığım, okudukça çok büyük hayal kırıklığına uğradığım kitap.

  kitabı eline alınca muhteşem bir öğrenildiğinde ufku iki katına çıkaran şeyler hazinesi bulduğu yanılgısına kapılıyor insan. ancak kitap içindeki maddeleri okudukça, hiçbir madde hakkında önemli bir bilgi edinmediğinizi fark ediyorsunuz. kitaptaki başlıkların (tost, mastürbasyon, pantolon, uğur böceği gibi) altında, o ana kadar bilmediğiniz çok az bilgi olduğu gibi, bu bilgilerin hiçbir referans kullanılmadan sunulması da kitaba duyulan saygıyı iyice azaltıyor.

  örnek vermek gerekirse, "gelenekler" bölümünden "pasta mumu" başlığını ele alalım:

  --- spoiler ---

  çocukların doğum gününün kutlanması 13. yüzyılda almanya'da başladı. çocuk sabah üstünde mum yanan pastayla uyandırılıyor, akşam yemeğinde pasta ailece yenene kadar üzerindeki mumlar gün boyu değiştiriliyordu. pastaya "hayat kandili" olarak çocuğun yaşından bir fazla mum dikiliyordu.
  --- spoiler ---

  ee? ne öğrendik şimdi? hayat kandili olarak çocuğun yaşından bir fazla mum dikiliyordu. ne demek bu? neden böyle bir şey yapılıyordu? daha önemlisi, sen tüm bu bilgileri nereye dayandırıyorsun?

  bu başlığı kitabı rastgele açarak seçtim ve kitaptan doğrudan aktardım. aynı yöntemle arka arkaya ondan fazla başlık okudum ve tamamı için yukarıdaki soruları sıralamak mümkün.

  netice itibariyle ortaya yazarın bir zamanlar sağdan soldan duyduğu bilgileri sayıklama şeklinde sunduğu, bunu yaparken neredeyse sıfır referans/atıf kullandığı, ne var ki üslubunun da öyle keyifli bir okuma vadetmekten çok uzak olduğu bir kitap çıkmış. beni en çok şaşırtan türkiye iş bankası kültür yayınlarının bu kitabı böyle güzel bir basımla okuyucuya sunması oldu.

  bence uzak durun. kitaptaki başlıkları ekşi'de okumak, ya da öğrenildiğinde ufku iki katına çıkaran şeyler başlığından üç beş entry okumak bu kitabı okumaktan çok daha anlamlı ve keyifli olacaktır.
5 entry daha