şükela:  tümü | bugün
40 entry daha
  • tarım bakanlığının yaptığı elbette doğru ancak bizim gibi etik yoksunu ülkelerde bu ifşalar bazı firmaların işine yaramakta.

    vakti zamanında güney bölgesinde denetçi olarak birçok firma gezdik. kaşar peynirine uzaması için sakız katanı da, sütün yağını çekip renk versin diye patates ekleyeni de gördük. acımış beyaz peyniri keçi-koyun diye etiketleyip piyasaya sürenler olduğu gibi kesilmeden önce can vermiş hayvanları toplayan firmalar da mevcut.

    bakanlık kendi bünyesince gerek habersiz gerek belirli periyotlarla denetimler yapmakta. iyi kötü firmaların genel profilleri belli. bu sebeple kim ne halt yiyor zaten bilinmekte ancak verilen cezalar yetersiz. küçük bir işletme için caydırıcı olabilen cezalar orta ya da büyük ölçekli üretim yapan şirketler için önemsiz kalıyor. kardan düşmesini bırakın günlük üretim hacimleri öyle boyutlarda olan firmalar var ki aldıkları cezalar sadece çaldıklarının bir kısmını geri ödemekle kalıyor. tüm ay boyunca antibiyotikli sütü ucuza alan bir tesisi düşünün; hasbelkader iki ayda bir cezaya takılıyor. iki ay boyunca topladığı, ucuza aldığı hammaddenin karı adamın aldığı cezayı önemsizleştirmekte.

    değinmek istediğim bir diğer husus ise şu; bu listeyi yalnızca tüketiciler görmüyor. büfelerden restoranlara, merdiven altı imalathanecilerden ucuz kantincilere dek birçok son nokta ve dağıtıcı da takip etmekte. üç kuruşa peynir, beş kuruşa sucuk arayan kişiler bu firmalara ulaşıyor. zaten sağlık ya da etik kaygıları olmayan bu üreticiler için ifşalar mimlenmek değil bedava reklam halini alıyor.

    tüketici olarak nacizane tavsiyem şu; adı çıkmış işletmelere gitmeyin, çevrenizi de göndermeyin. bu restoran tarzı işletmeler için bizim elimizden gelen yegane yaptırım. emin olun acısını hissederler. bunun haricinde görmediğimiz, aracı firmaları cezalandırmak için ise güvenmediğiniz yerlerden tüketmeyin. emin olun çantanızda taşıdığınız bir sandviç sizi küçük düşürmez. parkınızda bahçenizde afiyetle tüketin. hiçbir şey kaybedeceğiniz sağlıktan daha önemli değil.
2 entry daha