şükela:  tümü | bugün
5 entry daha
  • bir teori. insanların olayları farklı hatırlamalarından yola çıkılarak paralel evrenler olabileceği iddia edilmiş. mesela katrina kasırgası tarihini kimleri ağustos 2005 olarak hatırlarken, kimileri nisan 2005 olarak hatırlıyormuş. kimisi martin luther king'in tüfekle vurulduğunu, kimisi yakından tabancayla vurulduğunu hatırlıyormuş. amerika'da yaşayanların çoğu bayrakta kaç yıldız olduğunu bilmiyormuş. kimisi 52 kimisi 50 diyormuş. birinin de saymak aklına gelmiyormuş. bir çok insan nelson mandela'nın 2013'te değil, 1980'de öldüğünü sanıyormuş. teori adını da buradan alıyormuş.

    işte bu tür şeylerin derlemelerini yapmışlar ve paralel evrenlerden bahsetmişler. şu ana kadar anladığım bu. ilgili linkler:

    link1 (okumalık)
    link2 (video)

    bizde de var aslında böyle şeyler. mesela osmanlı imparatorluğu'nda demokrasi olduğunu, halkın kendi kendini yönettiğini, vatandaşa seçme ve seçilme, yeri geldiğinde seçtiğini (demokratik yötemlerle) indirme hakkı tanındığını sanarak yaşayanlar var. anlam veremiyordum. meğerse mandela efekti etkisi altındalarmış. şimdi her şey çözüldü!
118 entry daha