şükela:  tümü | bugün soru sor
7 entry daha
  • --- spoiler ---

    elif şafak'ın, ülkenin sinir uçlarına dokunduğu eseridir.(bkz: sözde ermeni soykırımı) (bkz: ensest). birilerinin bunlardan bahsetmesi gerekliydi zaten. herhangi bir şeyi yok saymak, görmezden gelmek, olmamış gibi davranmak ileride önü alınmaz bir kartopu haline gelir ve bu birdaha ne yapılırsa yapılsın düzeltilemeyecek sonuçlar doğurur. tabi bunlardan bahsetmenin de bir bedeli olabileceğini varsayarak...

    oldukça fazla "sözde" ermeni soykırımına değinilen kitapta, aslında yazarın amacının bu durumun "var" ya da "yok" olması değil, başka ülkelerde, farklı kültürlerde yaşayan ermeni ve diğer dini inançlı insanların nasıl düşündüğünü gösterme çabasıdır. bence esas olan da budur. biz ne kadar haklı olarak yoktur, olamaz desek de, sadece kendi içimizde yankılanıyor bu ses, maalesef dışarı taşmıyor. aynı zamanda biz de onlardan bihaberiz tabi.

    kitaptaki bir diğer konu ise ülkemizde herhangi bir yerde (doğu, batı farketmez) meydana geldiğinde direkt üstü kapatılıp, birdaha da oradan çıkmaması için taşlarla ve betonlarla desteklenen bir olay. fakat unutulan şey, bu hadiselerde olmamış gibi davranılması, bunların olmadığı veya ilerde olmayacağı, daha fazla artmayacağı anlamına gelmez. önemli olan bu iğrenç durumun açığa çıkması değil, hiç yaşanmaması.

    --- spoiler ---
5 entry daha