şükela:  tümü | bugün
11 entry daha
 • yukarılarda cok fazla yanlis bilgi var dayanamadim cok yazdim ...

  10 nisan 1951 tarihinde matematik öğretmeni bir baba ve hastanede çalışan bir annenin oğlu olarak dünyaya geldi steven seagal. aikido ile ilk tanışması yedi yaşında oturdukları kasabada bir japon dojosu keşfetmesiyle meydana geldi.

  1971 yılında abd’yi terk ederek aikido, zen ve budizm öğretileri konusunda uzmanlaşmak için japonya’ya doğru yola çıktı. 1975 yılında miyako fujitani ile evlendi, evli kaldıkları 11 yıl boyunca iki çocukları oldu.

  seagal, kayın babasının dojosunun yönetimini üstlenerek japon tarihinde bir dojo yöneten ilk yabancı olma şerefine ulaştı. bu gerçekten daha önce görülmemiş birşey olarak japonların ona karşı duyduğu sevgi ve hayranlığın, ayrıca ortaya koyduğu işe duydukları takdirin bir göstergesiydi. seagal’ın aikido dünyasında bilinen adı “shigemichi take”.

  1987 yılına kadar asya kıtasında kalan steven seagal’ın bu dönemde cia ile yakın ilişkiler kurduğu resmen açıklanmamış olsada bilinen bir gerçek. kendisinin o günlerde aralarında enver sedat, bishop tutu ve iran şah’ı gibi yetkin politikacıların bulunduğu bazı kişiler için özel görevler üstlendiği halen tam olarak aydınlanamamış bir sır olarak varlığını koruyor.

  abd’ye dönen steven seagal, batı hollywood’da “ten shin dojo” adını verdiği dövüş okuluyla sosyetik çevrelerde kısa sürede ün yaptı. özel ders verdiği kişilerden biride, ona sinema kariyerine başlamasına yardımcı olacak menejer michael ovitz idi.

  oyuncu olarak gözüktüğü ilk film 1988 yapımı above the law oldu. filmde japonya’da dövüş eğitimi almış, vietnam’da cia adına çalışmış olan chicago’lu polis nico toscani’nin kötülerle mücadelesi anlatılırken, yazar – yönetmen andrew davis’in seagal’ın gerçek yaşam hikayesinden etkilendiği ortada.

  hard to kill’de ( 1990 ), 1987 – 1996 yılları arasında evli kaldığı kelly lebrock ile birlikte kamera karşısına geçti. ardından piyasada yerini sağlamlaştıran marked for death ( ölüm işareti, 1990 ) ve out for justice ( intikam yemini, 1991 ) geldi. seagal her üç filminde de bildiğini okuyan, adalet için herşeyi göze alan, kötü adamlara karşı inanılmaz derecede sert hareket etmekten kaçınmayan kanun adamlarını kendi çapında başarıyla canlandırdı.

  1992 yılında andrew davis ile tekrar gittiği işbirliği ona şimdiye kadar en hatırlanan filmini sağladı : under siege ( kuşatma altında, 1992 ). filmde özel kuvvetlerden emekli casey ryback karakteri amerikan donanması’na bağlı bir geminin teröristlerin eline geçmesini engellemeye çalışıyordu. aynı karakter üç yıl sonraki devam filminde tekrar karşımıza çıktı : under siege 2 : dark territory ( 1995 ).

  seagal, on deadly ground ( ölümcül topraklarda , 1994 ) ile ilk yönetmenlik sınavını verirken, oyuncu kadrosunda michael caine, joan chen ve billy bob thornton gibi isimler bulunmasına rağmen pek başarılı bulunmadı.

  executive decision ( kritik karar, 1996 ), ilk yarım saatin sonunda ölüp hayranlarını şaşkınlığa uğrattığı film oldu. filmin devamında kurt russell teröristlere gerekli dersi veriyordu.

  bu tarihten sonra çevirdiği filmler ne kendisine, ne de aksiyon filmleri hayranlarına istediğini verebildi. the glimmer man ( 1996 ), fire down below ( 1997 ) ve the patriot ( 1998 ) başrolünde oynayıp gişedede başarısızlığa uğrayan filmler oldular.

  2001 yılında gösterime giren exit wounds ( kurşun ) abd’de gösterime girdiği hafta sonu hasılat sıralamasında bir numaraya oturup seagal’ı son yıllarda özlediği gişe başarısına ulaştırdı.

  at kuyruğu saçları ile tanınan oyuncunun üç eşinden toplam altı çocuğu var.

  müziğe karşı derin bir ilgi duyan seagal’ın ilk solo albümü kısa süre sonra raflardaki yerini alacak.

  sanatçı aynı zamanda steamroller isimli film yapım şirketinin yönetim kurulu başkanı.

  steven seagal, hollywood’da tam olarak a – kategorisi oyuncular arasına girememiş olmakla birlikte geniş bir izleyici kitlesine sahip.

  “umarım ileride bir sex sembolü olarak değil, oyunculuğum ve yazarlığımla hatırlanırım” sözleri ileriki yıllarda kendisinden bazı süpriz çalışmalar bekleyebileceğimizin kanıtı sayılabilir.
161 entry daha