şükela:  tümü | bugün
645 entry daha
 • hintlilerle alakası olmayan konu. adamlar yakın zamana kadar ingiliz sömürgesi oldukları için ingilizce hintliler'in eğitim sisteminde ve kültüründe çok büyük yeri olan bir dil. orta halli, orta seviye eğitim almış her hintli rahat ingilizce konuşur, hatta bilerek söylüyorum ki diğer ülkelerde insanların ne kadar ingilizce bilmediğine de şaşırıyorlar. herkes kendileri kadar ingilizce eğitim görüyor ve konuşuyor zannediyorlar. hintliler arasında sadece en eğitimsiz tabaka ingilizce konuşamıyor oluyor. eğer arap ülkelerinde ya da batılı ülkelerde vasıfsız konumda çalışan hintlileri görüp de ona göre "hintlilerin ingilizcesi çok kötü" diyorsanız, bizim inşaat işçilerine, çiftçiye, çobana bakıp "türklerin ingilizcesi kötü" demek gibi oluyor. halbuki ortaokul lise eğitimi almış her hintli ingilizce rahat konuşur ve anlar. hatta; (bkz: #49593742)

  çinliler çok fena yalnız. ve sanıyorum ki çin dillerinin oluşturduğu dudak, damak, gırtlak yapısından dolayı öyle oluyor. gerçi gramer mramer de hak getire, genelde hakikaten ingilizce iletişim kurmak son derece zor oluyor çinlilerle, eğer ingilizce konuşulan ortamda doğup büyümüş değillerse.

  fransızlar, ispanyollar, italyanlar, doğu avrupalılar, ruslar, araplar filan hemen hemen türklerle aynı düzeyde ingilizce konuşuyorlar. o da nedir; ağır aksanlı, kendi dilinden direk çeviri, gramer hatalarıyla dolu ve bilmediğin kelimeyi kendi dilindeki kelimeyi ingilizce aksanla söylemeye çalışarak telafi etme filan. ama dikkatli dinlersen ne dediğini anlıyorsun, genelde kendilerini ifade edebiliyorlar, kendimizi ifade edebiliyoruz. genelde anlıyorlar da, türkler olarak biz de bize söyleneni anlıyoruz. ortalamasında tabi.

  almanlar ve kuzey avrupalılar biraz daha iyiler ingilizce konusunda. norveçliler, danimarkalılar filan hele yemiş bitirmiş vaziyette. onlar hakikaten ana dili olmadan en iyi ingilizce konuşan ülkeler.

  yani en alta ben çinlileri koyuyorum. çinlilerle bir iş yapmaya çalışıyorsanız filan, allah kolaylık versin. eminim onlar da çok uyuz oluyorlardır kimse kendilerini anlamadığı için. gerçekten çok yorucu.

  sonra işte orta seviyede bir çok avrupa ülkesi ve rusya'yla filan birlikte biz varız türkler olarak.

  onun bir üst seviyesinde kıl payıyla almanlar, bir üst seviyesinde de kültürel geçmişlerinden dolayı hintliler, ve eğitim seviyesinden dolayı kuzey avrupalılar.

  durduk yere kompleks yapmanın anlamı yok, güzel güzel konuşuyoruz ingilizceyi. çok sayıda insan kör topal da olsa konuşuyor, ortalama olarak insanlar gayet güzel ingilizce konuşuyorlar.

  ben de türkiye'ye giden arkadaşlarıma bunu söylüyorum. siz de düşünebiliyor musunuz, bir yabancı turist yoldan geçen birine bir şey sorduğunda iletişim kuramasın? çok uzak ara dere bir köyde filan değilse, genel olarak insanlar ingilizce anlayıp ingilizce cevap verebilirler. türkiye'den dönüp de "kimse ingilizce konuşmuyodu" diyen olmadı bana hiç? tam tersine "yav herkes ingilizce biliyordu ne acayip" diyorlar.

  bir de ingilizceyi hatalı konuşuyor olmamıza çok takılıyoruz türkiye'de. okulda sınava girmediğin sürece kimse senin gramerine dikkat etmiyor. ne dediğini anlıyorlarsa seni "ingilizce biliyor" kategorisinde değerlendiriyorlar. bırak zaten ya, amerikalıların ortalama ingilizce bilgisine baksan bizim ingilizce dersi okumuş ortalama insanımız kadar düzgün ingilizce bilgisi yoktur.

  biz nasıl "dahi anlamında -de ayrı yazılır" diye bir türlü insanlara öğretemiyorsak, onlar da "your" ve "you're" arasındaki farkı, "their", "there", "they're" arasındaki farkı kendi insanlarına öğretemiyorlar. ispat için git herhangi bir yabancı sitede amerikalıların yazdığı commentleri oku, kendi ingilizceni öpüp başına koyacaksın. anadili ingilizce olan adam, ingilizce öğrenen türk kadar kasmıyor doğru konuşmak için.
1696 entry daha