şükela:  tümü | bugün soru sor
9 entry daha
  • sene başında sundance'te büyük yankı yaratarak seyircileri ikiye bölmüş ve (amerikan sineması) yönetmen ödülü kazanmıştı. festivaller dışında ülkemizde vizyon görmesi zor görünüyor. vizyon görse de asıl görülmesi gereken yerleri kırpılmış olur ve pek de bir şeye benzemez diye düşünüyorum. aşırı duyar timlerinin gazabından nasıl kurtulur, onu da hiç bilmiyorum.

    filmin senarist ve yönetmenleri dan kwan ve daniel scheinert gerçek anlamda "değişik" adamlar. mesela yukarıda sevgili bir yazar leyla ile mecnun absürtlüğü demiş ya, şu hikâyeye bir şekilde bulaşan herhangi bir kireçburnu sakini kalpten gider. abiler deadpan humoru, absürt mizahı çok farklı bir boyuta taşımışlar. ya çok seveceksiniz ya da nefret edeceksiniz. gerçi öyle bir açılış sahnesi var ki dünya üzerinde kahkaha atmayacak insan var mıdır bilmiyorum. ne kadar absürt olabilirse sanırım o kadar absürt bir hikâye. bunun bir tık ötesine gülme refleksi göstermeksizin kafa göz dalarsınız. hikâyeyi özellikle manny'nin bakış açısıyla ele alınca aslında absürtlüğü de bir anlığına bir kenara bırakır gibi oluyorsunuz ama akabinde bir gülme geliyor ve gördüklerinizden biraz rahatsızlık duysanız da kahkaha atıyorsunuz.

    paul dano yine filmografisine yakışan bir karakterle karşımıza çıkıyor ama daniel radcliffe'i büyük tebrik etmek lazım. pek de kimsenin yanaşmayacağı bir role çok eğlenceli bir şekilde hayat vermiş.

    bunu seven bunu da sever hesabı örnek verilebilecek çok fazla yapım yok ama misfits'in özellikle sınırları zorladığı bazı bölümlerini sevenler swiss army man'i de sever diye tahmin ediyorum. sizde merak uyandırdıysa festivaldi, vizyondu diye beklemeden, bir an evvel seyredin bence. aksi takdirde her an spoilerın kralını yiyebilirsiniz. gerçi başlığından ve netten uzak durarak da bunu başarmak mümkün ama öylesi bir emeği hak ediyor mu bilemiyorum. *
149 entry daha