şükela:  tümü | bugün
71 entry daha
 • başta wall-e* olmak üzere birçok filme benzetilse de aslında yeni olmayan, hatta 2007 yılından beri yapılmaya çalışılan sinema filmi.

  jon spaihts imzalı senaryo 2007 yılında ortaya çıktığında o kadar beğenilir ki çok ilgi gören ama henüz yapımına başlanmayan senaryoların dahil olduğu blacklist'e girer. ondan sonra filmin çilesi başlar.

  filmin haklarını ilk önce the weinstein company alır. başrol için keanu reeves ile anlaşılır. reeves'in şirketi company films de yapıma destek olacaktır. yönetmenlik için gabriele muccino ile görüşülür, kadın başrol için ise emily blunt seçilmiştir.

  ancak işler umulduğu gibi gitmez. filmin yönetecek yeni isim televizyonda yaptığı işlerle bilinen brian kirk olmuştur. ayrıca emily blunt da yapımdan ayrılmış ve yerine reese witherspoon ile anlaşılmıştır. yapımcı şirket ise wayfare entertainment'tır.

  peki bu sefer yapıma başlanabilir mi, tabi ki hayır. witherspoon yapımdan ayrılır, onun yerine rachel mcadams getirilir. bu değişiklikten kısa bir süre sonra da yapımı alman studio babelsberg'in üstlendiği ortaya çıkar. ancak proje yine sonuçlanamaz ve mcadams'ın da yapımdan ayrılmasıyla tamamen rafa kaldırılır.

  tüm bu süreçte filmin yapılması için en çok çaba gösteren iki isim keanu reeves ve company films'ten stephen hamel'dir. öyle ki reeves 2013'te reddit'te yaptığı bir soru-cevap'ta* oynamak için en çok heyecanlandığı rolün 6-7 yıldır gerçekleştirmeye uğraştığı passengers'taki jim olduğunu söyler. proje yatınca da bir başka röportajında holywood'a duyduğu öfkeyi açıkça belirtir.

  daha sonra universal'ın projeyi canlandırmak için bir girişimi olur ama başarılı olamazlar. 2014 aralıkta da senaryonun haklarını sony'nin aldığı duyurulur. sonrası da malum işte: yönetmen morten tyldum, başrollerde de chris pratt ile jennifer lawrence.

  açıkçası reeves'in film için verdiği emeği düşünürsek başrolde onu ve rachel mcadams'ı görmeyi çok isterdim. gerçi company films hala yapımcı şirketlerden biri, yani reeves de böylece filmin yapımcılarından biri oluyor. tüm bunların yanı sıra verdiğim linklerdeki kullanıcı yorumlarına bakarsanız ortak bir fikir göreceksiniz: senaryoyu okuyan herkes hayran kalmış. senaryonun bir versiyonu internette mevcut*, tabi üzerinde çeşitli değişiklikler yapılmıştır ancak ayırdıkları bütçeye de bakarsak yapımcılar hala oldukça güveniyor olmalılar. reddit'teki bir kullanıcı da senaryonun son halini okuduğunu ve fragmanlarda göründüğünden çok daha güzel bir filmle karşılaşacağımızı söylüyor. tüm bunlar filmi merakla beklemem için yeterli.
445 entry daha