şükela:  tümü | bugün soru sor
8 entry daha
  • kürtçe konuşamaman devletin değil ananın babanın ayıbıdır diyerek cevap verilmesi gereken, gereksiz polemik. türk devleti'nin resmi dili türkçe'dir ve sadece bunu öğretmekle görevlidir. ki, bu görevini ne kadar iyi icra ettiğini tartışabiliriz. üstelik bu resmi dil, bürokrasi dilidir. her devletin bürokrasi dili vardır ve bu dilde kayıt tutar. tek bir dilde kayıt tutması gelecek nesillerin bunu daha rahat analiz edebilmesi açısından oldukça önemlidir.

    ayrıca, kürtler hala kürtçe konuşabiliyorsa, hala kendi kültürlerini yaşayabiliyorsa, türk devletinin meclisinde siyaset yaparak, o devletin vergilerinden maaş alabiliyorsa, burada devletin bir suçu vardır diyemeyiz sanırım.

    edit: bu yazdıklarım her türlü farklı din, dil, kültür mensubu bireyler için geçerlidir. sizi toplumun geri kalanından ayıracak bir takım özelliklerinizin veya farklılıklarınızın var olduğunu düşünüyorsanız, bunların üzerine giderek yaşatmaya bakın. bunu, devlete ya da toplumun geri kalanına suç atarak, varlığınızı onların varlığına bağlayarak, onları ezmeye çalışarak, faşist gibi kulplar takarak yapmaya çalışırsanız, sosyal çatışmanın dinamiklerini de bizzat siz hazırlamış olursunuz. karşı taraf da kendi varlığını muhafaza etmek ve baskın duruşunu korumak için elinden geleni elbette yapacaktır. siz sırtınızı terör örgütlerine dayarsanız onlar da meşru kuvvetlerine yani devletlerine dayarlar. bu gayet açık.
290 entry daha