şükela:  tümü | bugün
2 entry daha
 • peter mullan'ın yönettiği 2010 yapımı iskoç drama filmi.

  film 60'lar glasgow'unda bir serserinin oluşumunda yer alan toplumsal ve genetik faktörlerin tümünü tek karakter üzerinden ele alıyor. anlatısı bana kalırsa romantik, karakterin oluşumu ise trajik.

  film öfkenin, fakirliğin, aile ilgisizliğinin, yanlış arkadaş seçiminin boğuk, karanlık bir çığlığı gibi. holywood tarzı filmlerden hoşlanan bünyeler için de film salondan ilk çeyrekte çıkışlık, sıkıcı ve gereksiz.

  --- spoiler ---

  trajik kahramanımız mülayim, derslerinde başarılı bir çocukken yaşadığı bir dizi olaylar sonucu (down fall) atom fiziğine de profesörlüğüne de lanet olsun diyip; ergence isyan, adam bıçaklama, kavga, seks, çete olaylarına giriyor ama hiçbir sahne bize pek bir gerilim veya heyecan yaratmıyor anladığım kadarıyla da zaten yönetmenin amacı bize amerikan ergen filmi izletmektense 60lar iskoçyasının alt sınıf gençler için nasıl bir dünya olduğunu gözler önüne sermek ki bu bakımdan film bence gayet başarılı. filmi izlerken yer yer imge ve ses yönünden kübrik özentisi yerler gözüme çarptı kübrik kadar etkileyici olmasalar da kendi içindeki sosyal gerçeklik perspektifine göre bence sahneler çok da fena olmamış

  --- spoiler ---
2 entry daha