şükela:  tümü | bugün
1 entry daha
  • bir çeşit emeklilik sigortası sistemi. ilk olarak 17. yüzyılda italya’da uygulanmaya başlamış, daha sonraları ingiltere, fransa ve amerika’da yaygınlık kazanmıştır. günümüzde uygulaması görülmemektedir.
    bu sistemi kurmak için bir araya gelen üyeler ortaya eşit miktarda para koyarlar. toplanan bu paralar uzun vadeli bir yatırımda kullanılır. en yaygın yatırım türü otel işletmeciliğidir. zaman içinde üyelerden(hissedarlar) ölen olursa hissesi diğer üyelere eşit bir şekilde bedelsiz dağıtılır. ölen kişilerin yasal varisleri bu yatırımdan pay alamazlar. aynı şekilde, ölen kişinin vasiyeti de bu yatırım ile ilgili maddeler içeremez. herhangi bir anda üyeler elde edilen kârın bir kısmını bölüşebilirler, eşit miktarda olmak kaydıyla para koymaya devam edip ana paralarını artırabilirler ancak ana paraya dokunma hakları yoktur. sonuçta herkes ölüp sadece bir üye kalınca, bu üye tüm hisselerin sahibi olur. bu üye de ölünce her şey devlete kalır.
    zamanla uygulama değişiyor ve izinsiz “tontine” devri başlıyor. devlet haberdar edilmiyor ve son üyenin ölümüyle, fon son üyenin varislerine kalıyor.
    fona tek başına sahip olmak için diğer üyelerin ölümlerini çabuklaştırmak isteyenlerin varlığı bu emeklilik sisteminin anladığım kadarıyla tek zayıf noktası (evet, bir hayli zayıf hem de). zaten devletler de zamanla bu sistemi yasadışı ilan ediyorlar.
    (bkz: the wrong box)
6 entry daha