şükela:  tümü | bugün
22 entry daha
  • muhtemelen adına en muhteşem hikayelerin(efsane?) anlatıldığı müzisyendir. cinayetten hüküm giydiği ve hapishanede kemanı tek telle çalmayı öğrendiği rivayet edilir, ve birçoğu bir insanın tek telli bir kemandan böyle melodiler yaratabileceğine inanamadığı için onun şeytanla işbirliği içinde olduğuna inanır. bu noktada tartini ile karıştırılmamalıdır, çünkü tartini şeytanı sadece düşler. saygınlığın ve şöhretin önemini bilen paganini'nin de bu dedikoduların yayılmasına destek olduğu söylenir.

    kemanda o güne dek hiçbir kemancının gösteremediği bir ustalık göstermesi ve ondan önce yaşamışlardan pek azının onun seviyesine erişebildiği düşünüldüğünde, neden bu kadar efsaneleştiği anlaşılabilir. hayatı boyunca eserlerinin pek azını icra etmesi ve yayması da sırlarını kıskanç bir şekilde koruduğunun göstergesidir.

    en önemli eseri olan 24 kapris'in, 1732'de yayınlanan pietro locatelli'nin l'arte del violino op. 3 eserinde bulunan 12 viyolin konçertosundaki kaprislerden esinlenilerek yazıldığına inanılır. bir çok müzisyeni de etkileyen bu 24 kapris 1820'de ortaya çıkmıştır. schumann, 2 takım piyano etüdünü bu eserle temellendirmiştir(ve orijinalleri için piyano eşlikleri bestelemiştir). liszt'in bütün piyano anlayışını, ustalığını ve virtüözlüğünü bu esere dayandırdığı, altı "etudes d'execution transcendante d'apres paganini", on iki "etudes d'execution transcendante" ve no. 24'ün 12 varyasyonunu sergilediği eserlerinde görülebilir. ayrıca brahms'ın paganini varyasyonları op. 35, rachmaninov'un piyano ve orkestra rapsodisi op. 43 ve boris blacher'ın orchestervariationen op. 26 eserleri de paganini'nin 24 kaprisinden esinlenilerek yazılmış eserlerdir.
64 entry daha