şükela:  tümü | bugün
16 entry daha
 • itunes aracılığıyla tanıştığım, kaydettikleri 75 bölümü 1 ay gibi kısa bir sürede trafikte*, sporda ve yemek yaparken bitirdiğim, sonrasında da bitirdiğime pişman olduğum podcast.

  samican ve barış'ın hem podcast'leri, hem de kendi iş hayatlarında yaptıkları takdir edilesi.

  kendilerinin de zaman zaman bölümlerde bahsettikleri gibi türkiye'deki podcast ekosistemi oldukça dar. büyük oranda radyo programlarının günlük olarak kaydedilerek podcast biçiminde upload edilmesinden oluşuyor. onun dışında da birtakım * içerikler mevcut.

  günümüzde radyolara olan talep internetin gelmesiyle azalırken, on-demand içerik her tür medya aracında olduğu gibi audio tüketiminde de giderek artıyor. türkiye'nin 3 büyük şehrinde toplam nüfusun yaklaşık %30'u yaşıyor. bu insanların içerisinde oldukça büyük bir kısım ise her sabah toplu taşıma veya şahsi araçlarıyla işe gidiyor.

  yalnızca kendi çevremdeki insanları sample olarak alıp, gün içerisinde yolda geçirdikleri ortalama süreyi hesapladığımda yaklaşık 60-65 dakika çıkıyor. ben şahsen bu süreyi aynı şarkıları tekrar tekrar çalan ve toplam yayın süresinin üçte ikisini reklama ayıran radyolar yerine, podcast dinleyerek geçirmeyi tercih ediyorum. buradaki en büyük sorun ise podcast olarak tüketilebilecek içeriğin neredeyse tamamının amerikan olması. bu noktada türkiyede * benzeri bir oluşuma fazlasıyla ihtiyaç olduğunu düşünüyorum.

  bölümlerden birinde bir girişim fikri olarak podcast ağı fikirlerinden bahsetmişlerdi. umarım bu fikirlerini hayata geçirmek için adım atarlar ve türkçe içerikli podcast'ler giderek artan bir kaliteyle dinleyicilere ulaşır.
125 entry daha