şükela:  tümü | bugün soru sor
7 entry daha
 • sadece genç nesilde değil, toplumun genelinde giderek artan, hergün biraz daha kendinden iğrendiren durum. bu olayın dağdan inmişlikle, zengin/fakir mahallede oturuyor olmakla falan da alakası kalmadı. insanımız gerçekten saygısız, artık sokakta savaşır gibi yürüyoruz veya araba kullanıyoruz.

  saygı denen şey, karşındakinden korktuğunda hissedilen ve gösterilen bir olgu değildir. fakat bizim ülkemizde malesef korkmuyorsa saygı duymuyor insanlar. bunun bizi yönetenlerle, eğitimle falan ben doğrudan etkisi olduğunu da zannetmiyorum. insanı hayvandan ayıran en önemli şeylerden biri olan saygı, hayvanca içgüdülerle korkarak gösterilmez. kaldı ki iddia ediyorum hayvanlar yaşadığımız toplumun çoğunluğundan daha saygılıdır.

  inanmıyorsanız gidin, bir bankamatik atm'sinde para çekmek için bekleyin, önünüze geçen 45-60 yaş arası bir davara mutlaka rastlarsınız.

  burada anılarımı anlatmak istemiyorum fakat, üniformalı gördüğünde abi çekip, sırasını veren tipler(ki kesinlikle buna karşıyım), siz sivil iken gelip sırada önünüze geçer, arabayla her türlü artistliği yapar, taciz eder üstüne laf söyleme haddini bulur kendisinde, yolda yürürken üstüne üstüne yürür, bu kadar mı zor güleryüz gösterip yol vermek birbirine? bu kadar mı?

  bu kadar mı zor markette 2 tane ekmek 1 tane gazete alacak olan insanı 2 dakikadan az beklemek yerine önüne geçmeye çalışmak tepeleme dolu market arabasıyla?
  bazı tipler atm'den 30 sn de para çekip defolup gidecekken ben, önüme geçip kartı nereye sokuyoz diye bana soruyor hiçbir şey olmamış gibi.

  bu aralar tayin dönemi, taşınma şu bu derken bankalarla çok haşır neşir olmak durumunda kaldım, herhangi bir devlet bankasına gidin(vakıf, ziraat, halk vb) gişeden fiş alın, mutlaka bir menopoz teyze göreceksiniz başkasından aldığı fişle önünüze geçen ve mutlaka bir göbekli dayı göreceksiniz sen öne geçtin diye tenezzül edip kavga eden.

  ben gerçekten yoruldum bu ülkede yaşamaktan artık.

  gerçi tek derdimiz saygısızlık olsa neyse, artık kaldırımda yürürken kesinlikle güvende değiliz. zira bir belediye otobüsü bizi biçebilir veya bir zengin çocuğu gelip üstünüzden geçebilir, bok yoluna ölürsünüz, siz ve aileniz hariç kimsenin canı sıkılmaz bu duruma.
12 entry daha