şükela:  tümü | bugün soru sor
8 entry daha
 • kendisiyle barışık, arkadaşları ve babasıyla güzel bir iletişimde olduğu fb fotoğraflarından belli, sevecen (facebook'da beyaz güvercin ve tavşanlı resmi çok hoş)akıllı ve güçlü bir kişiliğe sahip olduğunu hissettiren bir genç. bizim çocuğumuz.

  90'lı yıllarda tom hanks'in eşcinsel bir avukatı canlandırdığı film (bkz: philadelphia) ile bayağı bir şaşkınlık yaşamıştım, benim için ciddi bir kırılma noktasıydı çünkü. o zamana kadar kamuoyuna yansıyan eşcinseller genelde dikkat çeken görünümdeyken, bu filmdeki karakterlerin olağanlığı beni çarpmıştı kelimenin tam anlamıyla. (ki hemen eklemek isterim sanatına/eserlerine hayran olduğum kişilerden bazıları eşcinsel; elton john ve oscar wilde ilk aklıma gelenler...)

  sevgili deniz'e dönecek olursak; kendini tanıması ve bunu ifade edebilme cesaretini bizim gibi aslında ''ahlaksızlığın'' zirve yaptığı ama sözüm ona ''ahlaki değerlere sıkı sıkıya bağlı'' (!) bir toplumda, üstelik gencecik yaşında gösterebilmesi her babayiğidin harcı değil. özellikle henüz bir lise öğrencisiyken kendini saklamaması bilinçsiz, eğitimsiz, cahil ve de önyargılı bu toplum; hele hele kendilerini yansıtan ülkeye hakim ''malum zihniyet'' için çok fazla.

  üniversite mezunu, kelli felli insanların bile kendilerini çoğunlukla baskıladıkları bir ortamda yaptığı bu nedenle bir noktada yel değirmenine savaş açan don kişot'luktan öteye gidemez maalesef. deniz'in yaşını da göz önüne alarak, onu kaybetmek yerine kazanmayı seçecek ılımlı bir yaklaşım göstermek yakışır bir eğitimciye. sevgisiz yaklaşılan, terslenen, dışlanan henüz çocuk yaştaki bir insanın psikolojisinin; farklı yanlışlara kapı açabileceği göz önünde bulundurulmadan davranılıyor. yanlış. niyet ne, hedef ne?

  öte yandan, eşcinsellere cüzzamlı muamelesi yapmak, insanlıkla bağdaşmayacak bir hareket; çok çirkin. insanların cinsel kimliklerinin ötesinde, onları ''var eden'' beynidir. ve o beyinle ortaya koyacakları güzellikler.

  deniz bizim çocuğumuz. okumak nasıl her çocuğun en doğal hakkıysa, özellikle deniz'in her türlü olumsuzluğa rağmen okuma aşkı ve azminde bulunması da o kadar kıymetli ve çok güçlü bir -silah demek istemiyorum ama onu yanlış kararlar almaktan alıkoyacak en büyük güç. siz engel olmayın ki, aklı başında, kendine güveni olan güzel bir insan kazansın bu ülke. destek.

  not: ayrıca deniz'in babasına da çocuğunu yalnız bırakmadığı ve ona sevgisiyle, varlığıyla destek olduğu için teşekkür etmek isterim. bir çocuğun özgüveninin tam olması, ebeveyninin yaşarken onu psikolojik öksüz/yetim bırakmaması ile gerçekleşir.
38 entry daha