şükela:  tümü | bugün
245 entry daha
 • çocukluğumdan beri sevdiğim ve hala bilgisayarı açtıkça izlediğim dizidir. filmini de heyecanla bekliyorum ve hakkında bir kaç şey söylemek istiyorum:

  power rangers, normalde japonların super sentai adıyla bilinen 1975 yılından beri devam eden bir tv dizisinin amerikan uyarlamasıdır. tokusatsu adı verilen ve genellikle erkek çocuklara yönelik bu dizilerden biri olan super sentai dizisinde, her yıl kahramanlarımız ve kostümleri değişerek günümüze kadar gelmiştir ve hala devam etmektedir. bizim bildiğimiz "mighty morphin power rangers", 1992 yılında japonya'da yayınlanan "kyoryu sentai zyuranger" adlı serinin uyarlamasıdır. bu sezon, japonyada 16. sezon, amerika'da ise ilk sezon olarak başlamıştır. amerikan uyarlaması 1993 yapımıdır. amerikan versiyonunda, savaş sahnelerinin çoğu çekilmeden japonlardan alınıp üzerlerine dublaj yapılmıştır. rita karakteri de japon seriden alınarak üzerine çok iyi bir dublaj yapılmıştır.

  mighty morphin power rangers and kyoryu sentai zyuranger

  amerikan versiyonu japon versiyonuyla bir çok farklılık göstermektedir. örneğin, japon serisinde sarı ranger erkektir. pembe ranger'in eteği olmasına karşın, bu yüzden sarı ranger'ın yoktur: zyuranger and mighty morphin power rangers teams

  dizide siyah ranger zenci, sarı ranger asyalıydı. ancak bu ırkçılık olarak görüldüğü için, filmde bu karakterleri ters çevirmişler. zack yani siyah ranger asyalı, sarı ranger trini ise latin görünüşe sahiptir. mavi ranger billy ise zencidir. filmdeki zack karakteri, daha çok sonradan siyah ranger olan adam karakterini anımsatmaktadır.

  beyaz ranger nerede diyenler olmuş. beyaz ranger orijinal japon serisinde yoktur. mighty morphin power rangers'ın yüksek başarısı sonucu amerika'da seri uzatılmış, ancak japon versiyonuyla uyumu bozmamak için yeşil ranger gitmiş ve yerine beyaz ranger gelmiştir. japon serisinde beyaz ranger 10 yaşında bir çocuktur. tommy karakteri öyle bir benimsenmiştir ki, çocuklar tarafından saban'a telefon ve mektupla baskı yapılmış, yeşil ranger'dan sonra beyaz ranger olarak diziye devam etmiştir. aslında beyaz ranger için farklı bir kişi düşünülmüştü. bir kişinin farklı renklerde ranger olması, ileriki bölümlerde bir çok şekilde değerlendirilmiştir: green ranger vs. white ranger

  bu yüzden beyaz ranger devam filmleri çekilirse en iyi ihtimalle üçüncü ya da dördüncü filmde "belki" var olacaktır.

  peki yeşil ranger nerede?

  yeşil ranger, dizinin kötü karakteri rita repulsa'nın yarattığı bir ranger'dır. yani kötüdür. rita, tommy'i gücüyle etkisi altına alır ve ranger'lara karşı savaştırır: tıklayınız

  filmde, rita karakterinin kıyafetinin yeşil renge evrilmesinin nedeni de muhtemelen bu yüzden. dizide jason ile kimberly sevgili değillerdi. muhtemelen rita, tommy'e dizideki gibi kötülükleri büyüyle yaptırmayacak, tommy'nin kimberly'e olan aşkını kullanıp jason'a yani power ranger'lara karşı şavaştıracaktır.

  trailer'a gelince: bence gayet hoş. çocuk dizisi olmaktan çıkmış ve büyükler için bir bilim kurguya dönüşmüş. karakterlerde bu yüzden sorunlu karakterlere çevrilmiş. dizide hepsi derslerinde başarılı mutlu tiplerdi. kıyafetler ve zord'lar hakkında bir şey vermiyor ancak yine de beni heyecanlandırdı.

  edit: ölen linkler yenilendi.
116 entry daha