şükela:  tümü | bugün
4 entry daha
 • başika kampı ırak yönetiminin bilgisi dahilinde musul'un yaklaşık 30 km kuzeyinde ordumuz tarafından kuruldu. ırak savunma bakanının* bizzat gelerek kampı ziyaret etmesi merkezi hükümetin onayı olarak değerlendirilebilir.

  türk ordusu başika'da haşd el vatani adı altında kurulan orduyu eğitiyor. bu birliğin kurulmasının amacı musul'un ışid işgali öncesindeki yapısını korumaya çalışmak. zira ortadoğu'da öyle bir denklem oluştu ki, ışid bir bölgeyi ele geçiriyor ve ardından suriye'de pkk, ırak'ta haşd el şabi amerikan silahlarıyla gelip orayı kurtarıyor. pkk kurtardığı(!) bölgeleri kürt şehri haline getiriyor, haşd el şabi kurtardığı(!) bölgeleri şii şehri haline getiriyor. ne güzel dünya değil mi?

  peki biz orada ne yapıyoruz? musul'un büyük aşiretlerinden ve ışid şehri ele geçirmeden önce şehri yöneten* nuceyfi aşiretiyle çalışıyoruz. mit ve türk ordusu nuceyfi aşiretiyle anlaşıyor ve aşiretin mensuplarından oluşan haşd el vatani adı verilen ordu kuruluyor. bugüne kadar yaklaşık olarak 8 bin savaşçının eğitildiği söyleniyor. buraya kadar resmi olarak bir sorun yok, zira kağıt üzerinde sadece eğitim veriyoruz ve silah olmayan askeri donanım sağlıyoruz ( bot - telsiz vs.) . işte zurnanın zart dediği nokta burada başlıyor. zira biz oraya sadece telsiz ve bot sokmuyoruz.

  ırak merkezi yönetimi ilk başta başika için onay veriyor çünkü biz orada sadece eğitim verecek ve silah olmayan donanım sağlayacaktık. buna sıcak baktılar çünkü musul operasyonu için mayın eşşeği lazımdı. merkezi ordunun hafif silahlar verdiği haşd el vatani ordusu musul'un alınması için savaşacak ölecek ve musul alındığında beraber şehri aldıkları iran destekli haşd el şabi'nin elinde bulunan ağır silahların eşliğinde şehirden siktir edileceklerdi. türk ordusu bu durumun yaşanmasını istemiyor ve bu yönde hareket ediyor.

  burada olay sadece musul değil tabii ki. türkiye kuzey ırak'ta bir etki alanı oluşturmaya çalışıyor. amerika bugün baltık ülkerinde sürekli yeni anlaşmalar yapıyor, yeni üsler kuruyor. gürcistan'ı ukrayna'yı kaşıyor. bu rusya'ya karşı etki alanı oluşturmaktır. bunu minimal düşünün. türk ordusu da kuzey ırak'ta güçlü aşiretlerle ve barzani ile ilişki kurup pkk'ya ve iran'a karşı etki alanı oluşturmaya çalışıyor. başika bu etki alanının merkez üssüdür.

  ne işimiz var başika'da diyenler inşallah cahildirler, başka türlüsünü söylemek istemem. ama orada askerimiz ölüyorcular ise sadece komik. ya orada görev yapan askerlerin kim olduğunu bilmiyorlar ya da pembe götlüler. evet gülmeyin ya, komşunun oğlunun dağıtımının başika'ya çıkabileceğini düşünen mallar var bu sitede. evet bomonti malt hocam, şişe evet.
9 entry daha