şükela:  tümü | bugün
101 entry daha
 • istanbullu rûm bir anne ile istanbul doğumlu italyan bir babanın tek çocuğu olan giovanni scognamillo, 5 nisan 1929'da istanbul'da doğdu. elhamra sineması'nın müdürü olan babası leone scognamillo sayesinde sinemayla tanışan scognamillo, italyan lisesi'ni bitirdi.

  yazar, 1948'de sinema yazıları yazmaya başladı. 1948-1961 yıllarında, başta italyan, fransız, abd ve norveç basını olmak üzere yabancı dergi ve gazetelerde birçok yazısı çıkan scognamillo, 1961'de akşam gazetesi'nde sinema eleştirileri yazmaya başladı.

  giovanni scognamillo'nun yazıları, yön, sinema 65, ulusal sinema, yedinci sanat, yeni sinema, ses, hayat, bravo, video-sinema, beyaz perde, tv'de yedi gün gibi gazete ve dergilerde neşredildi. 60 yılı aşkın bir süre sinema, fantastik edebiyat, bilimkurgu, korku edebiyatı ve okültizm (gizlibilim, gizlicilik) üzerine yazan scognamillo, 1997-1999 arasında, sadece 4 sayı çıkabilen nostromo bilimkurgu dergisinin editörlüğünü de yapmıştı.

  özetlemeye çalışırsak;
  işinin ehli, çalışkan, dürüst, haddini bilen, her boka maydanoz olmayan, sinemadan anlıyorum ya o zaman sanat, kültür, tarih, din, sosyoloji, pisikoloji, siyâset, ekonomi, yemeğin iyisi, memenin irisi, adamın dibi, yağcılar durağının yeri gibi alan ve konularda çokbilmişlik yapmayan, ahkâm kesmeyen, defâten haddini bilen, estetikten anlayan, edebiyattan anlayan, eski istanbullu, medenî, nazik bir beyefendiydi.

  ayrıca güzel yurdumuzda hayatı boyunca başka iş yapmadan sadece bildiği işi yapan, ekmeğini o işle kazanan, profesyonel "eleştirmen" idi. bugün, ne yazık kî, güzel yurdumuzda onlardan fazla kalmadı.

  giovanni scognamillo, bir devrin adamıydı. o devir zâten kapandı. artık o devri görmüş, o devri yaşamış ve idrâkk etmiş kişiler de bir bir çekiliyorlar aramızdan...
5 entry daha