şükela:  tümü | bugün
227 entry daha
  • zannedersem bu iddialar önceki yüzyıla kadar uzanıyor. tamamen bir yanlış anlaşılmanın ürünü. harvard'lı hocalar william james ve boris sidis insanların kaçta kaçının +250 iq derecesinde olduğunu merak ederek testler yapıyorlar. çalışmalar nihayetinde, günümüze kadar dünyaya gelmiş insanların sadece %3-10 'unun bu iq düzeyinde olduğu şeklinde sonuca varılıyor. fakat bu sonuç , bir takım yanlış anlaşılmalar sonrası, "insanlar, beyinlerinin yalnızca %3 ila 10'nu kullanır" noktasına, çalışmanın amacından bağımsız bir konuma evrilmiştir.

    beynimizde de diğer bölgelerde olduğu şekliyle tümörler, kanamalar, iltihaplar vb. çeşitli rahatsızlıklar oluyor. şayet beynimizin %90 kullanılamaz halde olsaydı, bu hastalık dokuları işlevsiz kesimlere de denk gelebileceğinden hastalıkları teğet geçebilirdik. kaldı ki, evrimin temel yasalarından birisi olarak "kullanılmayan organlar körelir" ilkesi uyarınca, kullanılmayan beyin kısımları ya körelecek ya da başka bir formülasyon, görev eda edecekti. bunca yıl boyunca hareketsiz ve işlevsiz şekilde var olduğunu düşünmek zor. olsa dahi, bu dönüşümün çok kısa bir sürede gerçekleşemeyeceğini kestirebiliriz. az çalışan kısımlar söz konusu olabilir fakat bu hiç çalıştıramadığımız anlamını taşımıyor.

    freeman'ın scarlett johanson'un lucy'si onlarca ülkede sinemalara girişi, afişleri, efektleriyle gişe kaygısı güden bir yapım. bilimsel düşünceyi kamçılayıcı bir yanı yok. bilimkurgu denince akla jules verne geliyor. onun hayal ettiklerini bugün kullanabiliyoruz.
67 entry daha

hesabın var mı? giriş yap