şükela:  tümü | bugün
67 entry daha
 • nobel barış ödülü ile beraber sürekli eleştirilmiştir. bu ödülü hak ederek alan yazarlar olduğu gibi hak etmediği halde alan yazarlar da var. bu ödülü alması gerektiği halde almayan ya da çeşitli siyasi nedenlerden dolayı verilmeyen bazı yazarlar:

  1.(bkz: tolstoy): nobel’in ilk edebiyat ödülünün rus yazar leo tolstoy’a verilmemesi halen konuşuluyor. tolstoy ise “nobel bana verilmediği için çok mutluyum. o parayı nasıl kullanacağım konusundaki problemden mahrum bırakıldım. eminim bu para sadece uğursuzluk getirecekti” diye yazmıştı. tolstoy'un nasıl bir yazar olduğunu anlatmama gerek yok. tüm zamanların en iyi yazarlarından biridir. pek çok kişiye göre tüm zamanların en iyi yazarıdır.

  2. (bkz: marcel proust): (bkz: kayıp zamanın izinde) eseri 20. yüzyılın ve tüm zamanların en iyi romanlarından biridir. bu roman, tek başına bile yazarın nobel edebiyat ödülü'nü alması için yeterli.

  3. (bkz: james joyce): irlanda'nın güçlü kalemi. onun gibi hiçbir yazar bu kadar iyi irlanda'yı anlatamazdı. (bkz: ulyses) ve (bkz: dublinler) okumaya değer.

  4.(bkz: virginia woolf): bugüne kadar sadece 13 kadın bu ödülü aldı. o listede selma lagerlöf, grazia deledda, sigrid undset, pearl s buck, gabriela mistral, nelly sachs, nadine gordimer, toni morrison, wislawa szymborska, elfriede jelinek, doris lessing, herta müller ve alice munro var. ama tarihin en önemli yazarlarından virginia woolf yok! başta (bkz: deniz feneri) romanı olmak üzere pek çok önemli eseri var.

  5. (bkz: jorge luis borges): çok güçlü bir yazar ve şair. güney amerika tarihinin gelmiş geçmiş en iyi şairlerinden biri olmasına rağmen ödüle layık görülmedi.

  6. (bkz: vladimir nabokov): 20.yüzyılın en iyi rus yazarlarından biridir. amerikan vatandaşlığı da olmasına rağmen kökeni rusya'dır. rusça eserler verip rusça profesörlüğü yapmıştır. (bkz: solgun ateş) ve (bkz: lolita) romanı önemli eserlerinden birkaçıdır. lolita, ünlü yönetmen (bkz: stanley kubrick) tarafından beyaz perdeye aktarılmıştır.

  7. (bkz: nazım hikmet): sadece 20.yüzyılın değil, tüm zamanların en iyi şairlerinden biridir. dünyanın her tarafında tanımakla birlikte eserleri onlarca dile çevrilmiştir.

  8. (bkz: yaşar kemal): (bkz: ince memed)'in efsanevi yazarı. yalın bir dille yazdığı eserleri ile ve anadolu kültürünü güçlü bir şekilde anlatmasıyla meşhurdur. ince memed'in yayımlandığı yıl, dünya edebiyatında yılın olaylarından birisi olarak görülür. defalarca kez nobel edebiyat ödülü ile adı anılsada bir türlü ödülü alamamıştır.

  9. (bkz: george orwell): eserlerini bilmeyen edebiyatseveri yoktur. (bkz: 1984) ve (bkz: hayvan çiftliği) pek çok kişi tarafından bilinmesine rağmen. nobel edebiyat ödülü'nü alamayan yazarlardan biridir. ödülü alamayan diğer ünlü yazarların bir kısmı:

  10.(bkz: wh auden)

  11. (bkz: primo levi)

  12. (bkz: chinua achebe)

  13. (bkz: john updike)

  14. (bkz: yannis ritsos)
72 entry daha