şükela:  tümü | bugün soru sor
 • önceleri (bkz: yds)’den puana ihtiyacı olan çok zayıf öğrenciler genel ingilizce’ye yönledirilirdi. elementary, pre-intermediate ve sonrasında intermediate kurs alıp sonrasında yds kursunu gelmeleri önerilirdi. şimdi bu genel ingilizce seviyeleri a1, a2, b1 olarak adlandırmaktadır. ancak (bkz: yds) ağırlıklı olarak bir okuma, çeviri ve kelime sınavı olduğu için genel ingilizcede kazanılan dinleme, konuşma ve yazma becerileri doğrudan yds’ye bir katkı sağlamayacaktır. her ne kadar dilbilgisi ve kelime öğreniyor olsanız da bu dilbilgisi yds sınavına kısmen katkı sağlayacaktır, genel ingilizcedeki kelimeler ise akademik ağırlıklı olmadığı için sadece sınavdaki diyalog sorularına katkı sağlayacaktır. bu yüzden yds için genel ingilizce doğru bir seçim değildir.

  not: yanlış anlaşılmasın tabi ki ingilizceyi öğrenmek için genel ingilizce şarttır ama ben yds nasıl geçilir onu anlatmak istiyorum.

  şimdi gelelim ne yapacağımıza:

  1. yöntem: üstte anlattığım genel ingilizce ile başlamak yerine ön hazırlıklı bir yds kursunu gidebilirsiniz. ön hazırlıklı yds kursu nedir? sizi bir yds programına almadan önce, kurs “am,is,are” kadar temele inerek size temel dilbilgisi yapılarını öğretir oldukça basit bir şekilde anlatılması gerekir. nedir bu temel yds dilbilgisi konuları: tenseler-zamanlar, active-passive (etken- edilgen cümle), relative clauses (sıfat cümlesi) , noun clause (isim cümlesi) ve modals ( kiplikler).
  burada vurgulamam gereken çok önemli bir şey var. eğer bu dilbilgisi temeli okuma, çeviri ve kelime desteği olmadan verilirse hiçbir işe yaramaz. çünkü öğretilen dilbilgisi yapıları okuma metinleri içerisinde vurgulanır ve pekiştirilir ise kalıcı olur. yani çok yoğun okuma çeviri yapılması gerekir. yapılacak en büyük hata şudur: eğer okuma, çeviri çalışmaları yaptırmak yerine kurs öğrencilere kelime listeleri verip ezberletiriyorsa, çok iyi kelime bilen ama okuduğunu anlamayan öğrenciler olursunuz. bazen paragrafta geçen tüm kelimeleri bilmenize rağmen paragrafı anlamazsınız.

  ön hazırlık programın ardından yds programında öncelikli olarak bağlaçlar çok iyi bilinmeli, soru türlerinin çözülmesinde dikkat edilecek noktalar anlatılmalı. yine çok yoğun akademik okuma ve çeviri yapılmalı, çünkü okuduğunu anlamadan bu sınavda başarılı olmak mümkün değildir. sadece ezber ile bu iş yürümez. ezber sınava çok yakın bir zamanda yapılabilir; daha önce okuyarak öğrenilen kelimeler kısa süreli hafızada bu şekilde saklanalabilir .kurs seçimine gelince teknik, taktik gibi şeylerden uzak durun. ister online olsun ister yüz yüze eğitim olsun, dersi gırgır, şamata ile geçiren hocalardan uzak durun. derste sizi çok eğlendirirler ama sınav sonucunda çok üzülürsünüz. neden? çok zayıf iseniz öğretmenin bir saniye bile durmadan okuma çeviri yapması ve sizi yoğun bir çeviriye maruz tutması gerekir. okuduğu anlamadan teknik taktik çıkmazına sıkışmış sürekli 40-50 puan arası alan adaylar bu kadar teknik taktik ezberliyeceğinize okuduğunuzu anlamaya yönelse idiniz bu işi çoktan çözerdiniz. ne ne kadar çok okuma çeviri yapılırsa yapılsın sizin kendinizin okuma çeviri çalışması yapmanız çok önemli, burada size önereceğim kitap odtu’nin (bkz: more to read) 1 kitabıdır. harika bir kitaptır. ancak sadece okumak yeterli değildir nasıl okumanız gerektiğini, nasıl analiz etmeniz gerektiğini iyi bilmelisiniz. öğrendiğiniz tense, bağlaç, edat yapılarını fark ederek okumalısınız.
  hangisi daha verimlidir? online eğitim mi yoksa yüz yüze eğitim mi? her ikisinin de avantajları ve dezavantajları vardır. ancak online eğitim de dersin kaydını tekrar izleyebilmek, detaylı olarak analiz etmek çok önemli. özellikle çok yoğun okuma çeviri yapılan ve bol miktarda özgün soru çözen bir online eğitim alıyorsanız ciddi bir şekilde not yükseltebilirsiniz. sınıf mevcudu çok önemli 200-300 kişilik online sınıfta başarı oranınız azalır. yüz yüze eğitim sınıf mevcudu düşük ise verimli olacaktır. online eğitim de verilen canlı ders dışındaki kayıttan dersler gibi bir imkan yüz yüze eğitimde mümkün değildir. online eğitim kurs bol miktarda okuma, kelime, çeviri çalışmasını size ekstra sunabilir.
  yine çok önemli bir konu, kursun kendi kaynakları olmalı, yani bol miktarda özgün soru olmalı elinizin altında çözmek için. geçmiş yıl sorularını ısıtıp ısıtıp çözmek sizi ileri taşımaz.

  bu alanda başvurabileceğiniz profesyonel kurslardan bazıları şunlar:

  english exam center
  ankara dil akademisi
  remzi hoca
  dilsem
  akın dil

  hepsinin kendine göre artı eksileri var ama araştırmalarıma göre (bkz: ankara dil akademisi) öne çıkıyor.

  2. yöntem: türkçe açıklamalı dilbilgisi kitabı ile temel seviyeden dilbilgisi öğrenmeye başlayabilirsiniz. bunun için dilko’nun dilbilgisi kitaplarını öneriririm. yine basit okumalar yaparak bu dilbilgisi yapıları pekiştirilmeli.
  ilk başlarda sözcüklerin sadece türkçe karşılıklarını öğrenirken, süreç ilerlerdikce ingilizce eşlerini de öğrenmelisiniz. sıfat-isim cümlecikleri, sadeleştirme, bağlaç yapıları youtube üzerindeki videolardan izlenebilir ama kafanızın çok karışması muhtemeldir. bu sorunu aşmak için makul fiyatlı kayıttan yds dersleri bulup, oradan bu yapıları öğrenmekte yarar var. kendi başına sıfırdan başlayıp başarılı olan arkadaşlar var ama bazen bu 3-4 yılı bulabiliyor. bu kadar süreniz yoksa bir kursa gitmeniz en doğrusu, en ucuz değil en iyi kursu bulun. bazen ucuz diye gittiğiniz kurs sizin 3-4 kez daha kurs almanıza neden olacaktır.

  sonuç olarak ister online ister yüz yüze eğitim olsun, öncelik mutlaka okuma, çeviri ve kelime olmalı. anlam bütünlüğü ile soru çözersiniz ama sadece dilbilgisi size 30-40 aldırır.

  not: hala yapabilir miyim diyenler yeşillendirebilirler.
2 entry daha