şükela:  tümü | bugün soru sor
1 entry daha
  • herhangi bir sosyalist tartışmada "sınırları kaldıralım ve kürdistan devletinin kurulmasına katiyen izin vermeyelim" ya da "sınırları olduğu gibi kalsın ama kürdistan kurulsun" sonucuna nasıl varılıyor gerçekten merak ediyorum. bunu böyle lenin'den, marx'tan alıntılarla, ulusal sorun ve göçmen meselesine dair teorileri kapsayan bir şekilde izah edebilirlerse çooook mutlu olurum. teorik bi izah şart değil. herhangi bir argümana da razıyım. ama azcık sosyalizan nüveler barındırsın bi zahmet.

    kürtler de diliyorlarsa kendi devletlerini kurabilirler. bu ulusal sorunun müsebbibi ezen ülkenin sosyalistleri bu talebin karşılanması için elinden geleni yapar. sosyalistler, elbette insanların dilediği ülkede yaşama, barınma hakkını, o ülkelere gitmek için seyahat özgürlüğünü destekler. bu ikisi çok ekstrem talep ve siyasetler de değil üstelik.

    tabii burda görmek lazım, ülkede düşük yoğunluklu bir savaş var. birkısmı sivil, birkısmı gerilla binlerce kürt son bir senede devlet güçlerince öldürüldü. böyle bir ortamda, bir örgütü, kürdistan'ın kurulmasına çimento taşımakla itham etmek devlete şikayet etmektir. bir sosyalist, kürdistan'ın kurulmasından değil, ülkede barışın olmamasından şikayetçi olur. bu tipteki akp muhalifleri zaten gelmezler toplantılarımıza. ayrıca sadece akp muhaliflerini değil, akp'ye oy veren, akp'den rahatsızlığı olan fakat başka bir alternatif göremeyenler de bu toplantıya katılabilirler. ne kadar çok tartışırsak, konuşursak o kadar iyi. akp'yi yenmek gibi bir arzumuz varsa, bugüne kadar akp'yi destekleyenlerin, şimdi ona karşı cephe almasına ihtiyacımız var.
7 entry daha