şükela:  tümü | bugün soru sor
73 entry daha
 • başta belirtmeliyim ki en işe yarayacak seçeneği önceden vereyim. deneyip pişman olmazsınız. fiyat performans açısından bakıldığında denizli / bekilli'de üretilen küp firmasının şarapları bunların başında gelir. litreliği 14tl. 1.5litreliği 21tl. bekillinin yerel üzümlerinden üretiliyor. bilen bilir üzüm bağları şarap fabrikasına ne kadar yakınsa üretilecek şarap için o kadar iyidir.
  aşağı yukarı 20-30 lira arasında bakıyorsanız migrosta frontera adında bir şili şarabı var tadı iyi 30 lira civarı ve 23, 27 lira arasında mardin firması diren var içimi oldukça keyifli. kapadokya bölgesinden turasan firmasının şarapları fiyat performans açısından iyi ve doluca antik.
  aşağı yukarı 30-45tl. arasında bakıyorsanız migros'ta, kipa'da ve özellikle metro'da şarap seçeneği bol. bu fiyatlara; bordeaux, mendoza, toscana ve california şarapları bulabilirsiniz
  arkas holding'in yönetim kurulu başkanı lucien arkas'ın üzüm bağları satın alıp şarap sektörüne adım atmasıyla idol markası adı altında şarap piyasaya sürdüler tadı da fena değil 16-17tl. ye satılıyor. tek eksisi gerçek mantar görünümünde bir plastik mantarla şişeleri kapatmaları şık olmamış. genellikle migros'larda satılan litrelik tellibağ var onu da önerebilirim
  carrefour, kipa ve metro'da 70lik şişelerde 13-15tl ye sava var. sava dışında onun hemen hemen dengi 11 tl. ye migroslarda satılan beyzade adında bir şarap var. asidiklik ve tat olarak ikisi hemen hemen birbirinin dengi.
  izmir'de hemen hemen her tekel bayide bulunan dimitri diye bir şarap var. 1lt.liği 14 tl. beyzade'den biraz daha keskin.
  yazgan firmasının karşıyaka adında bir şarabı vardı. şişesi 7 liraydı. şuan 9 lira herhalde. 3 yıl önce, 2013 şişeleme tarihli 3 şişe alıp birini hemen denedim. çok keskindi ve 3 kişi bir şişeyi zor bitirdik. diğer bir şişeyi 1 yıl dinlendirip içtim ve biraz yumuşamıştı. beyzade ayarına evrilmişti keskinliği. kalan bir şişeyse hala bekliyor.

  aşağı yukarı 10-20tl arası fiyatlarda, verdiği keyif ve tat açısından yapılan sıralamaya göre;
  1. küp 1lt.liği 14tl. 1.5 lt.liği 21tl.
  2. idol 70lik 17tl.
  3. tellibağ 1lt.liği 18tl.
  4. sava 70lik 14tl.
  5. beyzade 70lik 12tl.
  6. dimitri 1lt.liği 14tl.
  7. efes güneşi 1lt.liği 13.5tl.
  8. karşıyaka (yazgan)

  küp, dimitri, yazgan, efes güneşi ege bölgesinde rahatlıkla bulunur. izmir'de ise hemen hemen her tekel bayide rahatlıkla bulabilirsiniz. diğerlerini tüm illerde rahatlıkla bulabilirsiniz.
72 entry daha