şükela:  tümü | bugün
7 entry daha
 • öncelikle ırak diye bir ülkenin aslında hiç var olmadığını anlamak gerekiyor; bak güzel kardeşim, senin ırak dediğin yerin yarım asırdan biraz fazla bir yönetim tecrübesi var ki akıllara ziyan...ülkeyi ülke yapan toplumdur; ırak'ta yaşayan insanlar hiçbir zaman bir 'ırak toplumu' olmadılar. şii'ler irancı, araplar suudçu, türkmenler her yerde oldukları gibi sahipsiz kürtler ise her zamanki gibi bütün dünyanın desteklediği bir hayat yaşadılar. şiddeti düşse bile çatışma ve gerilim bu ülkede hiç bitmedi. ırak kurulduğu günden bugüne 'ırak' olarak varlık gösteremedi. biraz tarih okusan ne demek istediğimi çok rahat anlarsın. bizim orada elçiliğimizin olması yahut anlaşmamızın bulunması değil yani mesele. böyle dünyada sadece bizim rağbet ettiğimiz 'toprak bütünlüğü', 'şurası şuralılarındır' gibi tezlerin hiçbir karşılığı olmadığını sadece haberleri izlesen anlayabilirsin. kusura bakmayın ama dünya sizin sandığınız kadar masum bir yer değil ve alemin tek enayisi de biz değiliz. dünya barışını biraz da dünya nimetlerini bölüşenler düşünsün.

  altmış üç ülke ırak'ta ne arıyorsa bizde onu arıyoruz, aramalıyız. avustralya iki kıta aşıp gelmiş ama biz bağırsak duyulacak kadar yakın bir ülkeye 'karışmamalıyız'. 93 yıl önce erzurum gibi bir vilayetimiz olan musul'un, kerkük'ün kaderinde italyan'ın dahli olacak ama biz 'barış olsun, insanlar ölmesin, kuşlar ne güzel, rüzgar ne kadar hoş' retoriğine sığınacağız. böyle saçma şey olmaz.

  musul üzerinde tarihi, kültürel, coğrafî ve siyasi bağlarımız, bağlantılarımız mevcutken sadece bir seyirciden ibaret kalmamızın bedelini çok ağır ödeyeceğimizi bilmek gerekir. körfez harekatından, 2003 abd'nin ırak işgalinden güçlenerek çıkan pkk'nın bir de musul yakınlarında yeni bir üs elde etmesini istemiyorsak musul'da etkin olmalıyız.

  haşdi şabi militanlarının bir katliama imza atmaması, iran'ın güneyimize sarkmamasını istiyorsak etkin olmalıyız. kürtler'in bir göç dalgasıyla kerkük'te olduğu gibi musul'un da demografik yapısını değiştirmesini istemiyorsak etkin olmalıyız.

  doksan yıldır seyirci olmamızın bedelini ödediğimiz yetmez mi?

  tanım: bölgenin en yakın muhatabı olduğumuz için bulunmak zorunda olduğumuz kamp. bu kampın ilerleyen süreçte nasıl bir anlam taşıdığını hep birlikte göreceğiz; kazanırsak da kaybedersek de..
6 entry daha