şükela:  tümü | bugün sorunsallar (6)
14655 entry daha
 • üst edit : ekşişeyler'de okumak için buradan

  tarihteki en şaşırtıcı ve tuhaf ölümler belki ufkunuzu iki katına çıkarmayacak ama genel kültürünüze katkı yapıp belki kim milyoner ister yarışmasında paranızı iki katına çıkarıp ortamlarda anlatmak için malzeme olabilir :).

  hun imparatoru attila
  tarihin en azılı hükümdarlarından biri: attila'nın ordusu m.s. 450 yılında köyleri ve kentleri tahrip ederek moğolistandan başlayıp rusya sınırına kadar bütün asya kıtasını fethetmişti.
  ölümü : düğün gecesinde burun kanaması
  attila, ildico adında genç bir kızla evlenmişti. savaş ve vahşet dolu ününe rağmen, normalde yemek ve büyük ziyafetler sırasında çok az içki içen attila, düğün gecesi, aşırı miktarda yeyip içti. ardından gece boyunca durmayan burun kanamasını aşırı sarhoş olduğundan fark edemeyip kendi kanında boğuldu ve ertesi sabah ölü bulundu.

  ----------o-----------
  tycho brahe
  16. yüzyılın en önemli astronomlarından danimarkalı bilim adamı. yaptığı çok önemli araştırmalar, ardından sir ısaac newton'un yerçekimi teorisini bulmasına öncü olmuştur.
  ölümü : mesane patlaması.
  o dönemlerde yemek bitmeden önce bir ziyafet masasını terketmek bir hakaret olarak kabul edilirdi. brahe, aşırı içki içmesi ile meşhurdu. bir gün bir ziyafet masasına mesanesi dolu iken oturdu. yemekte çok fazla içmesine rağmen masadan kalkıp tuvalete gitmeyecek kadar da kibardı. en nihayetinde yemek masasında mesanesi patlayarak sonraki 11 gün içinde yavaş yavaş ve acı bir şekilde ölümüne yol açtı.

  ----------o-----------
  horace wells
  1840 larda anestezi ilaçlarının keşfinde öncü olan bir mucit
  ölümü anestezi ilaçları ile intihar
  anestezi araştırmaları sırasında çeşitli gazlarla deneyler yaparken, wells kloroform bağımlısı oldu. 1848 yılında 2 kadına sülfürik asit püskürtmek suçundan tutuklandı. hapishaneden yazdığı bir mektupta, yaptıklarının sorumlusu olarak saldırıdan önce aldığı kloroformu suçladı. dört gün sonra hücresinde ölü bulundu. kloroform ile kendini uyuşturup kasığını bir jilet ile kesmişti.

  ----------o-----------
  francis bacon:
  16. yüzyılın sonlarının en etkili insanlarından biri. bir devlet adamı, bir filozof, bir yazar ve bilim adamı. shakespeare'in oyunlarının bazılarını yazdığı rivayettir.
  ölümü : bir tavuğu karla doldururken donarak öldü.
  1625 yılında bir öğleden sonra, bacon, pencereden bir kar fırtınası izlerken aklına bir anda karın aynı tuz gibi etleri korumak için kullanılabileceği gibi harika bir fikir geldi. bunu öğrenmek için yakındaki bir köyden bir tavuk satın alıp öldürdü ve daha sonra, dışarı çıkıp tavuğu karla doldurarak dondurmaya çalıştı. tavuk donmadı belki ama bacon donarak öldü.

  ----------o-----------
  jerome ırving rodale:
  organik gıda hareketinin kurucusu. "organic tarım ve bahçe" dergisinin sahibi.
  ölümü : televizyon şovunda,organik gıdaların faydalarını anlatırken öldü
  1971 yılında bir çıktığı şov programında 72 yaşındayken "şeker yiyerek çıldırmış bir taksi şöförü çarpmazsa 100 yaşına kadar yaşayacağım"diye anlatırken bir anda olduğu yerde öldü. ölüm nedeni kalp krizi olarak tespit edildi. şov televizyonda hiç yayınlanmadı.

  ----------o-----------
  aeschylus: (eshilos)
  m.ö. 500 lü yıllarda yaşamış yunan oyun yazarı. birçok tarihçi tarafıdnan grek trajedilerinin babası olarak bilinir.
  ölümü: bir kartalın taşıdığı kaplumbağa kafasına düşerek öldü
  efsaneye göre kartallar yakaladıkları kaplumbağaları kayalıklara atıp kabuklarının parçalanmasını sağlarlar. bir kartal da kendisi kel olan aeschylus' un kafasını avladığı kaplumbağayı parçalayacak kaya sanıp fırlatır ve ölümüne yol açar.

  ----------o-----------
  jim fixx
  "koşmanın kitabı" adlı best-seller kitabın yazarı. bu kitabın ardından 1970'lerde jogging modasını başlatmıştır.
  `ölümü:` jogging esnasında geçirdiği kalp krizi ile
  evinden çıkıp kısa mesafe bir yürüyüş için yürümeye başladıktan kısa süre sonra kalp krizi geçirdi. otopsisinde koroner arterlerin biri % 99, biri % 80 idi ve üçüncüsü %70 tıkalı idi . ölümünden önceki haftalarda birkaç kalp krizi atağı atlatmıştı.

  kaynak :
  http://www.comedycorner.org/64.html

  bilgilendirme editi : bu başlıkta yazdığım hiçbir entry bir web sayfasından kopyalayıp buraya yapıştırmaktan ibaret değildir. alın teridir. "bunlar onedio'da da var. ne gerek var?" diyen zibidileri de biraz emek verip ilginç ve genel kültüre katkı yapacak bilgileri oturup çevirip fotoğraf ve resim içerikli medya linkleri ile katkı yapmaya davet ediyorum. oturdukları yerde pizza yedikleri yağlı dolma parmakları ile klavyelerini pisletip ağızlarından çıkan kırıntıları monitöre püskürterek "bunlar onedioda var yeaaaa" diye çamur atmak yerine hayatta bir duruşunuz, insanlara faydanız olsun. ha burada yazılanlar size katkıda bulunmuyorsa ne işiniz var burada? gidip spor başlıklarında hiç tanımadığınız rakip takım taraftarına falan küfür edip relaks olabilirsiniz. burası yeri değil.
24828 entry daha
hesabın var mı? giriş yap