şükela:  tümü | bugün
53 entry daha
 • sebebi harry'nin voldemort ile ilk yüz yüze gelişinde keşfettiği bir durumdur.

  harry 4. sınıftayken üç büyücü turnuvasının büyük bir felaketle sonuçlandığını hatırlarsınız. labirent görevinin sonunda kupaya dokunduklarında -deli göz moody kılığındaki- barty crouch juniorın kupayı anahtara çevirmiş olması yüzünden cedric diggory ile mezarlığa gitmişlerdi. burada, voldemort'un harry'nin kanı sayesinde ("düşmanının kanı") tekrar vücuda gelmesi ve avada kedavra ile harry'yi öldürmeye çalışması sırasında harry'nin yapabileceği tek bir şey vardı: düşmanını asasız bırakmaya çalışmak.

  avada kedavra bir affedilmez lanettir. son derece güçlüdür ve büyünün hedefinden kaçamayacak durumdaysanız genellikle ölürsünüz (eğer hortkuluk değilseniz mesela * ). protego gibi kalkanlar sizi avada kedavra'ya karşı asla korumayacaktır. expelliarmus, harry'nin tek seçeneğiydi.

  bunun yanı sıra voldemort ve harry'nin asaları ikizdir, yani aynı çekirdekten (bkz: anka teleği) yapılmışlardır. bu nedenle bu tarz bir karşı karşıya kalmada asalarının kilitlenmesi anlaşılabilir bir şeydir. hatta bu kilitlenme sebebiyle harry mezarlıktan kaçabilmiştir. kilitlenme sırasında voldemort'un asasının en son yaptığı büyüler de ortaya çıkmış, harry annesi ve babasının sesini duymuş ve görüntülerini görmüştür.

  mürver asaya karşı aynı yöntemle kazanmasının sebebi de voldemort kendisine karşı mürver asayı kullanmak istediğinde asanın gerçek efendisinin harry olmasıydı.

  buradaki asıl vizyonsuzluk yadigarların yok edilmesidir. tarihi değeri vardı onların anasını satayım.
53 entry daha