şükela:  tümü | bugün sorunsallar (6)
14876 entry daha
 • agnotoloji denen şeyin yani kısaca cehalet yayma biliminin varlığını öğrenmek.

  agnotoloji kısaca bilgisizlik bilimi demekmiş. menfaat gereği cehalet yaymanın arkasındaki sis perdesini aralayan bir bilim dalı. neoklasik yunanca’da agnosis ‘bilgisizlik’, ontoloji ise varlık felsefesi anlamına geliyor. agnotoloji de ya bir ürünü satmak ya da çıkar elde etmek için kasıtlı olarak kafa karışıklığı ve yalan bilgi yaymanın incelenmesi oluyor.

  ya da daha açıkça, toplumun bilgi sahibi olmasını istemeyen güçlü kurumlar tarafından yaratılan bilgisizliği inceleyen disiplin. geçtiğimiz günlerde gündemi sallayan diyanet’in fetva meselesi, agnotoloji denilen bilimin ülkemizde ne kadar geniş bir uygulama alanı bulduğunun acı bir göstergesi.

  ülkemizde pek bilinmeyen bu bilim dalını daha yakından tanımak isteyenler için cehalet yaymanın prensiplerini adım adım inceleyerek agnotolojinin kullanım kılavuzunu oluşturmuşlar. bu adımları uygulayarak siz de menfaatleriniz için cehalet yaymaya hemen başlayabilirsiniz:

  1- karşı tarafın doğru bilgi sahibi olmasını istemeyin

  agnotolojide temel amaç karşı tarafın doğru ve sağlıklı bilgi elde etmesini istememektir. yani öncelikle toplumun kafa karışıklığı ve yalan bilgi ile donanmasını istemeniz gerekir.

  2- çıkar elde etme amacı güdün

  eğer yayacağınız bilgi saf ve doğru bilgiyse tek çıkarınız karşı tarafın aydınlanması olacaktır. çıkarlarınız için bıkmadan usanmadan cehalet yaymaya devam ederseniz bir gün istediğiniz sonucu elde edersiniz.

  3- anlaşılamayan bir olgu bulun

  işin en önemli kısmı burasıdır. cehalet yaymak için öncelikle insanların kafasında yer etmiş, zaman zaman aklına takılan, intrusive thought (vesvese) kabilinden bir olgu bulmalısınız.

  4- dengeli tartışma zemini yaratın

  soru ne kadar dengesiz olsa da cevabınız mutlaka dengeli olsun.

  5- kendi başınıza uzman olun

  en iyi ben bilirim diyecek bir özgüvene sahip olmalısınız. psikoloji, biyoloji veya tıp bilme gerekliliği gibi bir kısıt sadece gerçek bilgiyle hareket edenleri bağlar. unutmayın, siz menfaat için cehalet yayan bir asılsız bilgi tüccarısınız.

  6- büyük resme bakmaya gerek duymayın

  burası en kolay aşama. asgari ücretle karnı doyan, kredi kartına dokuz taksitle ev ihtiyaçlarını karşılayan, 120 ay vadeli krediyle ev sahibi olan, hafta sonu avm’de alık gözlerle dolaşan ve çılgın projelerin ütopyasıyla tatmin olan toplum büyük resme bakmaya gerek duymaz. işsizliğe, yoksulluğa, cehalete, gelir dağılımındaki dengesizliğe, adalet sistemindeki çarpıklığa, rant için yok edilen doğal alanlara kafa yormaz.

  bu adımları biz de takip ederek artık cehaleti yayabilirmişiz.
  sanırım şu anda türkiye'de de epey uygulanan bir bilim olmalı ki bu kadar yaygın.

  unutmayın, bilginin erişilebilir olduğu erişildiği anlamına gelmez.
  cehalet, sadece bilginin yokluğu değil, politik ve kültürel mücadelelerin doğal bir ürünüdür.

  kaynakça: 6 adımda cehalet yayma bilimi agnotoloji
23802 entry daha
hesabın var mı? giriş yap