şükela:  tümü | bugün soru sor
1 entry daha
  • örneğin bir bölgede düşman keskin nişancısı var ve sana sorun yaratıyor, onu arayıp bulmak yerine, keskin nişancıya yiyecek ve su götürülmesini engellemek, mühimmat götürülmesini engellemek ve onu savaşamaz duruma getirmek, bu stratejinin küçük çaplı bir uygulamasıdır.

    bu stratejinin doğuşu şu şekilde olmuş; roma, kartacalı hannibal barca ile baş edemeyince geçici süreyle bir diktatörü başa getirmiştir (fabius) bu arkadaş şöyle düşünmüştür; roma olarak bizim sınırsız kaynaklarımız var ama hannibal'in ordusunu beslemek ve barındırabilmek için sınırlı kaynağa sahip. kaynak bulmasına engel olursak ordusunu güçten düşürebiliriz diye düşünmüş ve ona barınma sağlayanları ve yiyecek verenleri cezalandırarak hannibal ve ordusunun güçten düşmesi sağlanmıştır.
    roma senatosu sabırsızlanmış ve uzun vadede başarılı olacak bu stratejiye devam etmek yerine ordu toplayarak hannibal'in üzerine göndermiş ve korkunç bir şekilde yenilmişlerdir.

    bu stratejiyi rusya öso ve ışid'e karşı kullandı; örneğin yakıt tankerlerini vurarak ticaret yapmasını ve para kazanmasını engelledi. böylece militan toplamak ve var olan militanlara ödenen maaşlarda kesintiye gitmek zorunda kaldı ışid. bu da savaşma iradelerinin zayıflamasına yol açmıştır eminim.

    stratejini doğuşu şu belgeselde anlatılıyor.
2 entry daha