şükela:  tümü | bugün sorunsallar (6)
14915 entry daha
 • her gün yüzlerce film ve dizinin çekildiği, büyük bütçelerin döndüğü sinema sektöründe inanılmaz başarı hikayeleri saymakla bitmez.

  fakat, banka hesabınızdaki parayla bazılarının maliyetini karşılayabileceğiniz, ancak büyük gişe başarıları elde eden ve dünya'da milyonlarca insanın zihnine kazınmış bir çok film var.

  paranormal activity: sadece 15 bin $ maliyeti ile 193 milyon $'lık hasılat edildi. çekimler için çok özel bir yer seçilmişti. yönetmenin kendi evi!

  blair cadısı: 60 bin $ harcandı. geri dönüşü ise 248 milyon $ oldu. çoğu kişinin "yarıda çıkmalık" olarak gördüğü fim, 17 ödül kazandı. 21 ödüle de aday gösterildi.

  rocky: 995 bin $ bütçe mi? hadi rocky başarabilirsin. 1976'da çekilen ve 1982'de türkiye'deki sinemalara gelen bu film, tam 3 oscar kazandı ve 225 milyon $ hasılat elde etti.

  testere: serinin ilk filmi. gerilim filmi sevmeyenleri bile kendine çekti. peki 103 milyon $'lık hasılatı getiren maliyet neydi? sadece 1.2 milyon $.

  slumdog milyoner: tam 8 farklı dalda oscar kazandı. 15 milyon $'lık bütçenin 377 milyon $ hasılat getireceğini kim bilebilirdi ki?

  mad max: mel gibson'ın mel gibson olmasında önemli yere sahip olan bu film 1979'da çekilmişti. 200 bin $ bütçeli bu film, 100 milyon $'lık gişe getirmişti.

  kalbinin sesini dinle: orijinal ismi my big fat greek wedding. türkçe'ye çevrilirken nasıl bu ismi aldı bilinmez, 20 ödül kazanan, 27'sine de aday gösterilen bu filmin maliyeti 5 milyon $ idi. tüm dünyadaki hasılatı ise 368 milyon $.

  grease: john travolta'nın başrol oynadığı bu film 6 milyon $ bütçe ile çekildi. 394 milyon $ hasılat getirmişti.

  rüzgar gibi geçti: adının hakkını vermek bu olsa gerek. tam 8 oscar. 1939 yapımı bu filmin maliyeti 4 milyon dolar olmakla beraber, hasılatı o günün parasıyla 200 milyon dolar idi. film aynı izleyici sayısını bugün yakalasaydı, 3.4 milyar dolar hasılat elde etmiş olacaktı.

  son olarak, 218 dolar ile film çekilebilir mi? belki. tüm oyuncuların kendini oynadığı tarnation filminin toplam maliyeti tam olarak buydu. 1.2 milyon $ hasılat getirdi. yönetmen, yazar, başrol oyuncusu ve filmi montajlayan kişi aynıydı. filmin montajı ise macintosh'taki ücretsiz video düzenleme programı imovie ile yapılmıştı.
24660 entry daha
hesabın var mı? giriş yap